От началото на годината са закрити шест домове за деца, лишени от родителски грижи.
Част от децата, обаче, продължават да живеят в същите сгради в Центрове за настаняване от семеен тип, информира БТВ.
Домът за деца лишени от родителска грижа в Добрич е закрит миналата година. Осемте деца, които са били в него, са настанени в преходно жилище и в трите центъра за настаняване от семеен тип в ремонтираната сграда на бившия дом. Експертите обясняват, че грижата в тях е по-добра, защото броят на децата е по-малък.
„Това дава възможност наистина грижата за тези деца да се индивидуализира, да им се обръща по-голямо внимание. Да се изграждат навици, типични като в семейна среда - да се обгрижват сами, пантофи обуваме, да си подреждаме сами стаите”, обясни Миглена Кателиева, което е директор на Център за настаняване от семеен тип.
През 2010-та година беше приета стратегия за деинституционализация на децата. Оттогава са закрити общо 22 специализирани институции.
Наблюдава се тенденция за леко намаляване на децата настанени в институции. Според неправителствените организации, обаче, все още не са създадени необходимите услуги в подкрепа на семействата.
„Само затваряйки домовете, извеждайки тези деца от домовете отново в общностите без подкрепа за семейството, правим така че децата наистина да умират в тези общности вместо наистина да можем да им помогнем”, коментира Георги Богданов от Национална мрежа за децата
Ренета Манолова, която оглавява отдел "Социални услуги за деца: заяви, че има какво още да се свърши, но започнатото вече е добро и е хубаво да продължава да се прави и да не се губи скоростта. „Защото прави впечатление, че идеята за закриване на една институция идва съвсем спонтанно от общините, кметовете и хората, които работят там.”
Скоро се очаква да заработи национален регистър за приемна грижа, който ще улесни намирането на подходящо приемно семейство на дете в риск.