Експерти предупреждават, че съоръженията буквално се разпадат, но не се поддържат и може да вземат жертви.
Някои от мостовете не са ремонтирани от 20-30 години, откакто ги има, но по тях всеки ден минават стотици хора - пеша или с автомобил, съобщи бТВ.
Точна сметка за броя на опасните мостове не може да се направи, но експертите смятат, че те са десетки в цялата страна.
Мостът на река Марица, който свързва димитровградските села Зетьово и Скобелево, обаче е затворен. По права линия разстоянието между селата е около километър. От три години мостът е затворен и сега това разстояние е 40 километра. Местните казват, че е строен от германци и след като гаранцията на съоръжението изтекла, никой не сигнализирал изпълнителите.
Опасните мостове като него са десетки. Според експертите, като професор Енчо Дулевски, някои от тях дори не са затворени, а се ползват всеки ден. Дулевски посочи за пример пешеходни мостчета из Родопите, правени преди 20-30 години. Повечето са в критично състояние и много малко от тях са намерили средства да се поправят, каза експертът.
Най-големият проблем е, че пари за ремонти и поддръжка няма. Намират се, чак когато се случи инцидент. „Според мен не е необходимо мостът да е в критично състояние, за да има злополучни явления, тъй като от една от частите, които осигуряват безопасността, е предпазната ограда, а предпазните огради в нашите страна са слабички”, предупреди проф. Дулевски.
В София за последна година са ремонтирани 30 моста. Още 18 трябва да бъдат ремонтирани до края на годината. Зам.-кметът Любомир Христов каза, че общо има над 80 моста. По думите му по-голяма част от тях са с направени изследвания за това какво е необходимо да се направи и каква е спешността.
От Агенция „Пътна инфраструктура” съобщиха, че над 3 милиона и 500 хиляди лева ще бъдат изхарчени до края на годината за ремонти на 16 моста по пътищата на страната. Най-много ремонти се очакват във Варненска, Русенска и Софийска област.
Десетки мостове в страната буквално се разпадат
- 18.07.2011 | 20:04
- 1329