Обръщението на президента Росен Плевнелиев е само пожелание за добро поведение. Около тази теза се обединиха в предаването „Кой говори" по Дарик радио социолозите Петър-Емил Митев, Живко Георгиев и Цветозар Томов.
Те обърнаха внимание, че президентът спомена за запалено знаме на Европейския съюз по време на протестите, но не и за самозапалилите се хора през последните дни.
Социологът Цветозар Томов не разчете зад словото на президента в Народното събрание ясна програма за изход от кризата, която държавният глава да лансира пред депутатите. Единствената новина в речта на Плевнелиев е идеята парламентарните избори да се проведат на 12 май, а всичко друго ми звучеше като общи пожелания, коментира той. На социолога е направило впечатление и че сред законите, които според държавния глава би следвало да бъдат разгледани от този парламент, не попадна Избирателният кодекс. „ Имаше някои съвършено цинични вметвания. Например това за изгарянето на европейските знамена. Президентът на страната не може да каже такова нещо, при положение че горяха и хора в тези дни", каза той.
Словото на Плевнелиев беше извън времето и пространството, смята социологът Живко Георгиев. „Изказване, което може би върви като стилистика на новия патриарх и изобщо на хора от духовната сфера на вечните стойности и ценности, а не на политик и държавник, който произнася слово в конкретен социален момент, не много обичаен дори за нашия преход", коментира той. Единственото от словото е апелът за успокояване на страстите и политиците пак да си върнат контрола върху дневния ред на обществения дебат, каза Георгиев. По думите му няма признаци за осъзнаване на факта, че може би именно заради такова политическо говорене се е стигнало до събитията от последните седмици. „Извинявайте, ако насипете толкова много приоритети, това значи, че няма приоритети в съзнанието на президента", каза социологът. Той допълни, че няма ресурс и време за реализация на всичко това.
Според проф. Петър-Емил Митев е трябвало да има ясни послания и диалог. „Имаше пожелания за добри намерения, за добро поведение, което да ни изведе от кризата", каза проф. Митев. Той обърна внимание на тезата на президента, че обществената енергия, която се наблюдава в момента може да бъде съзидателна и разрушителна.
Митев подчерта, че това са оптималния и деструктивният вариант. По думите му, за да се реализира оптималният вариант, е необходимо служебно правителство, което ще се ползва с доверие, докато при деструктивния служебният кабинет би бил силно оспорван, партийно камуфлиран и без достатъчно доверие. За да бъде обществената енергия съзидателна, трябва да има обединение на протестиращите около конструктивни идеи, а при обратния вариант - разцепление на недоволните, неспособност за координация и издигане на ирационални искания. За оптималния вариант партиите трябва да надделеят партийния си егоизъм и да влязат помежду си в изискванията на демократичния консенсус, както стана при предишни кризи, категоричен е проф. Петър-Емил Митев.