ЧЕЗ: Ние също искаме либерализация на пазара

share

Практиката да се отчитат електромерите на по-дълъг период е нормална за нашето дружество и не се случва за първи път.

Това заяви в студиото на TV7 Петър Докладал, регионален мениджър на ЧЕЗ-България. Той показа стара сметка за ток на ЧЕЗ, в която е написано, че следващото отчитане ще бъде между 8 и 13 януари. Нашата грешка е, че не сме обяснили по-подробно на хората за тези отчитания. Ние сме готови за либерализация на пазара за електроенергия. Това ще е полезно както за гражданите, така и за нас, защото на пазара ще останат най-добрите. Ние сме готови да допуснем и други дружества да продават ток през нашите мрежи, категоричен беше той. Ние спазваме всички закони и сме убедени, че ще си защитим лиценза. Приватизационният договор на ЧЕЗ е публичен и всеки може да се запознае с него. Няма никакви секретни договори и ние сме отворени към всички. Всеки може да види заплатите на членовете на управителния и надзорния съвет. Всичките цифри за заплати, които излизат по медиите са нереални и неверни, допълни Докладал.

Кремена Стоянова, изпълнителен директор на ЧЕЗ-България, обяви, че занапред ще бъдат по-внимателни и ще се опитат да информират потребителите. Започваме кампания "Бъди информиран" и отчитаме грешката си, че не сме разяснили на хората по-добре, че ще отчитаме за по-дълъг период, обясни тя. При една сметка от 100 лева за ток, за ЧЕЗ остават 9 лева. Най-голяма сума получава НЕК, някъде към 74 лева от тези 100 лева. Именно от НЕК най-добре могат да ви обяснят, какво се случва с тези пари и как се разпределят за зелена енергия и тецовете, каза още Стоянова. Ние нямаме право и възможност да купим евтина енергия от АЕЦ "Козлодуй" и да я продаваме. Ние работим на регулиран пазар и нямаме право да взимаме решения на своя глава. Не можем да си избираме от кой да купуваме енергия. Всичко е регулирано. Регулацията се извършва от ДКЕВР, категорична беше тя.

Стефан Апостолов, изпълнителен директор на ЧЕЗ-България, категорично отхвърли обвиненията, че от дружеството манипулират електромерите. Отчитането става по механизиран начин и вероятността за манипулация е минимална. От началото на февруари сме получили над 10 000 жалби и вече сме проверили малко над 8 000 от тях. Само в 88 случаи открихме грешка при отчитането. Електромерът не може да се манипулира и той е пломбиран. Единственото легитимно средство за продажба е електромерът в ел. таблото, категоричен беше Апостолов.

Водещи новини

Още новини