По данни на "Евростат" България продължава да бъде най-бедната държава в ЕС, като 49.1% от населението са на прага на бедността.
Най-застрашени от бедност и социално изключване са възрастните хора над 65 години, които представляват 61.1% при средно 20.5% за 27-те страни от ЕС.
За разлика от при нас процентът на застрашените от бедност и социално изключване средно за населението на северната ни съседка е с почти 9 процента по-нисък – 40.3%. Огромна обаче е разликата при хората над 65-годишна възраст - цели 26% (35.3% при Румъния), пише inews.
Определените от Европейската статистическа служба хора, изложени на риска от бедност или социално изключване, се определят като такива, ако отговарят на поне един от следните три критерия:
- Даденият човек да живее в домакинство с разполагаем доход под прага на риск за бедност, който е 60 на сто от средното национално равнище на разполагаемия доход;
- Да живее при големи материални лишения и да не може да си позволи 4 от 9-те посочени елемента:
1) домакинството не може да си плаща наема или да погасява заемите си навреме;
2) да отоплява достатъчно жилището си;
3) да посреща неочаквани разходи,
4) да яде месо, риба или съответстващи протеини през ден;
4) да ходи една седмица на почивка извън дома
5) да има кола, пералня, телевизор, телефон и др.
- Да живее в домакинство с много ниска трудова ангажираност (когато възрастните между 18 и 59 години са използвали по-малко от 20 процента от работния си потенциал през изтеклата година). Студентите са изключени.
Трябва също така да се вземе предвид, че общият брой на хората, изложени на риск от бедност или социално изключване е по-нисък от сумата на броя на хората във всеки на трите фактора, тъй като някои хора са засегнати едновременно от повече от един от тях ситуации, посочват още от Евростат.
Над 60% от възрастните българи са на прага на бедността
- 27.02.2013 | 21:39
- 1472