Съпрузи се топят пред НАП

share

Съпруга се е обадила в колцентъра на Националната агенция за приходите (НАП) и се е оплакала, че мъжът й крие доходи от наем. Това е само един от близо 300 сигнала срещу неизрядни хазяи, които са постъпили през миналата година във ведомството. Най-често се оплакват пред данъчните бивши наематели, заяви говорителят на НАП Росен Бъчваров, пише "Монитор".

В 80% от подадените сигнали е било установено, че действително става въпрос за укриване на доходи. Като цяло обаче наемодателите стават все по-редовни и броят на тези, които декларират договорите си пред приходната агенция, се увеличава. Декларираните доходи от наем на недвижими имоти през миналата година бяха за близо 200 млн. лв. През тази година хората трябва да декларират получените доходи по тази линия до 30 април.

През 2013 г. има новост за декларирането на доходите от страна на наемодателите. Те ще трябва да обявят авансовите вноски в новата декларация (образец 4001), която се подава от началото на 2013 г. Наемодателите ще трябва да я подават в НАП три пъти годишно, като
сроковете съвпадат с тези за внасяне на дължимите данъци Това означава, че декларацията ще трябва да се внася до края на месеца, следващ тримесечието, през което е получен доходът от наем. За четвъртото тримесечие данък не се дължи и съответно наемодателите няма да имат задължение да подават декларация. При отчитането на дължимия годишен данък няма промяна. Той ще бъде определен в годишната данъчна декларация, която наемодателите ще представят в НАП до края на април 2014 г.

Хората, които отдават под наем имоти на фирми, също ще декларират годишните си доходи от наем до края на април 2014 г. Те обаче не са длъжни да подават в НАП декларацията по образец 4001, защото това ще трябва да направи компанията наемател.

Облекчение за фирмите ще бъде, че през тази година те няма да издават служебни бележки за изплатения доход на физическите лица всеки месец, а само веднъж годишно. Освен това компаниите наематели ще внасят данъка, удържан авансово на хазаите им физически лица, веднъж на три месеца, а не както беше през 2012 г. - всеки месец. И в този случай за последното тримесечие на 2013 г. фирмите няма да удържат и внасят данъка авансово, пише още изданието.

Данъчните припомнят още, че хората с с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност, които дават помещения под наем, дължат авансов налог, само когато получаваната през годината от тях сума надхвърли 7920 лв. от всички източници на доходи на лицето.

Водещи новини

Още новини