Забраняват продажбата на ловни патрони с едри сачми

share

Големите ловните патрони със сачми с размери 11/0 и 13/0 да бъдат забранени за продажба в магазините. Тази идея предложи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по време на демонстрация за безопасно ловуване в държавното стопанство „Витиня”, пише "Монитор".

Аргументът е, че част от ловците не се съобразяват със съществуващата в момента забрана и вместо с бренекета стрелят по дивите прасета със сачми. Използването на подобни боеприпаси е неприемливо по две причини. Първата е, че изстреляният сноп засяга животните, които след това умират в жестоки мъки. Освен това доста често инцидентите с простреляни ловци стават именно с подобни патрони. „Гладкоцевното оръжие, което е най-често използваното, няма уред за прицелване, разчита се на снопа сачми. Ако има гонач обаче, той също може да бъде ударен. Всички нещастни случаи у нас стават точно с гладкоцевно оръжие”, коментира министър Найденов. Той посочи, че ще предложат забраняването на продажбата на подобни патрони и очаква подкрепа и от страна на МВР. За по-малките размери, с които се стреля по птици, няма да има ограничение в продажбата.

В същото време стана ясно, че в повечето европейски страни вече са забранени най-масовите пушки, които използват ловджиите у нас. „С карабините няма инциденти, защото те са с оптика, приближават животното и стреляш едва когато го виждаш с точката върху него”, обясни Найденов. У нас обаче ще е проблем да се смени гладкоцевното оръжие с карабини, защото те са малко по-скъпи и повечето пенсионери с първия тип пушки няма да имат средства да си купят нови.

Според министъра на земеделието и храните добре е преди всеки лов оръжието да се прострелва, тъй като при едно изпускане може да се разцентрова. Министър Найденов обяви, че срещу бракониерите ще бъдат пуснати още 5 мобилни екипа, които ще са оборудвани със специални очила за нощно виждане и високопроходими коли. „На тази техника, с която ще разполагаме, ще завидят дори самите бракониери”, коментира министърът.

Техниката на част от залавяните бракониери струва между 80 и 100 хиляди лева, съобщиха пред „Монитор“ от Изпълнителна агенция по горите. Обикновено се използват два вида уреди за нощно виждане. Едните са очила, с които може да се кара нощно време, без да се включват фарове. Другите представляват уреди, известни като терма. Те показват движението на всяко живо същество по топлината, която излъчва. Някои от тези устройства струват по 19 000 евро. Освен това незаконните ловци разполагат с високопроходими автомобили с многокамерни гуми, които лесно могат да се спукат.

Средно по трима загиват при нещастни случаи по време на лов. Най-черна за авджиите е била 2009 година, когато 8 души са били простреляни фатално, а 10 са били ранени. За 2012 година двама за намерили смъртта си по време на лов, като министър Найденов посочи, че случаят в Плана, при който двама души загинаха, не е ловен инцидент. „Ловът е хоби, спорт, но и отговорност преди всичко“, каза още министърът.

Водещи новини

Още новини