Министър Лиляна Павлова предложи със средства от Техническата помощ на програмата за Трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013 г. да бъдат финансирани предварителни проучвания за изграждане на нови мостове на р. Дунав.
Тя направи това на Първата годишна среща на страните от Дунавския регион в германския град Регенсбург. Това е първият форум на високо ниво, който събира на едно място министри от всички от 14 страни, участнички в Дунавската стратегията. Специален гост на събитието е еврокомисарят по регионална политика Йоханес Хаан. Мотото на тазгодишния форум е: "Дунавската стратегия в действие: от идеи към резултати". Според Павлова със спестени и неусвоени средства от различните оперативни, трансгранични и транснационални програми може да започне подготовка на проекти по Дунавската стратегия, които да се реализират още в началото на следващия програмен период. Павлова посочи, че подписаният неотдавна Меморандум за разбирателство между Република България и Румъния за установяване на междуведомствен комитет за устойчиво развитие на вътрешно-водния транспорт в общия българо-румънския участък от реката ще спомогне за неговото развитие.
Лиляна Павлова посочи и конкретните очаквани ползи от българо-румънското сътрудничество - набелязване на общи проекти с реален ефект за Дунавския регион, улеснени връзки между Югоизточна Европа и останала част на континента по линия на транспортен коридор 4 след пускането в експлоатация на Дунав мост-2 при Видин-Калафат, подобряване на навигацията в общия българо-румънски участък на р. Дунав, - подобряването на свързаността между двете страни, чрез изграждане на нови мостове при Силистра-Кълъраш или Оряхово-Бекет и реконструкция и разширение на съществуващия мост при Русе-Гюргево по направлението на коридор 9, развитие на пристанищната инфраструктура и изграждането на нови интермодални терминали при Видин, Русе, закупуване и съвместна експлоатация на ледоразбивач и др.
Павлова припомни, че България отговаря за две от осите по Дунавската стратегия. Съвместно с Румъния координира приоритетна ос 3 Туризъм и културно историческо наследство, а с Германия координира ос "Сигурност и борба с организираната престъпност". В областта на туризма подкрепяме идеята за изграждане на бюро на Дунавския компетентен център в гр. Русе. По отношение на сигурността се работи по няколко направления - засилване на полицейското сътрудничество, борбата с корупцията и укрепването на сътрудничеството чрез контактни центрове.