От десет години българското образование е в криза - това е изводът, който експерти направиха на конференцията "Равен достъп до качествено образование".
Бяха представени данни от международното изследване "Пиза". Според тях, знанията, които българчетата имат по четене, математика и природни науки на 15 години, в рамките на Европейските държави се постигат на 13 години. Като най-добри са резултатите във Финландия, съобщи БНТ.
Резултатите показват още, че докато в България 41 процента от хората са функционално неграмотни, в развитите държави процентът е 18, а във Финландия е едва 8%. Отличниците по "Пиза " у нас са само три процента срещу 15% във Финландия.
Според заместник-министъра на образованието Милена Дамянова, страната ни е предприела мерки за излизане от това състояние. Като конкретни стъпки тя посочи въвеждането на обучението за петгодишни, целодневното обучение, обучението по проекти и новите учебни програми, които се подготвяха. Дамянова прогнозира, че до 2020 година българските ученици, напуснали училище, ще станат само десет процента, колкото е средно за Европа.