Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков откри нова сграда към Седмо средно училище „Кузман Шапкарев“ в Благоевград. Тя е изградена с над 2 млн. лв. по програма и финансиране от МОН и в нея ще се обучават близо 250 ученици.
“Това е поредният обект за разширение и подобряване на базата в българските училища, който откриваме през последните месеци”, посочи министър Цоков.
Общо 111 училища и детски градини са получили финансиране по Националната програма на МОН за изграждане и разширяване на образователни институции. По новата програма, която ще продължи до 2027 г., ще бъдат включени още 48 детски градини и 43 училища.
“Добрите резултати ни дават увереност да предложим удължаване на програмата и съм сигурен, че всички инвестиции, които държавата прави в българските училища, ще се възвърнат многократно в бъдеще”, каза още той.
Новата сграда на училището носи името “Бъдеще”. “Образованието е бъдеще и тук Вие ще се докосвате до него – чрез изкуствения интелект и технологиите, но и благодарение на уменията на Вашите учители”, обърна се проф. Цоков към присъстващите. Той подчерта, че също толкова важно е да се запазят традициите и децата да се учат не само на знания, но и на социални умения, които да ги изградят като добри хора. “Имате шанса да сте възпитаници на едно уникално училище и аз Ви желая да сте достойни негови наследници, които да създават бъдещето на България”, посочи още проф. Цоков.
Министърът определи и като знаково откриването на сградата в днешния ден – в навечерието на Деня на народните будители. Той поздрави всички учители с идващия празник и ги призова да не забравят, че те са съвременните будители и да не губят своята възрожденска отдаденост.
Седмо средно училище „Кузман Шапкарев“ е най-голямото на територията на Югозападна България с над 930 ученици, обучавани от 93-ма педагогически специалисти. Новата сграда се простира на три етажа и е оборудвана с 9 класни стаи.
Стойността на проекта е 2 064 400 лева. Сградата е изпълнена по всички изисквания на съвременното строителство, но най-важното е, че съчетава интерактивната среда на дисплеите и модерното обзавеждане с духа на бъдещето, като продължение на двата STEM центъра в основната сграда.
На първия етаж в новото пространство са разположени кабинети, в които децата ще изучават алгоритмите на изкуствения интелект, а на втория етаж са професиите на бъдещето. Класните стаи са оборудвани с роботи и електронни библиотеки, чиято цел е да мотивират учениците да бъдат по-активни участници в образователния процес.
Сред гостите на днешното събития бяха още народният представител и заместник-председател на комисията по образование и наука в 50-то Народно събрание Красимир Вълчев, началникът на кабинета на министъра на образованието и науката Наталия Михалевска, ректорът на ЮЗУ „Неофит Рилски“ проф. д-р Николай Марин, началникът на Регионалното управление на образованието в Благоевград Ивайло Златанов, експерти, родители и ученици, съобщават от пресцентъра на МОН.