Университетски преподавател: Образованието е отражение на обществото, а обществото сме ние

Freepik
share

Една от ключовите теми в образованието през последната година е увеличаването на броя на студентите, които избират да учат за учители и медицински специалности. Този феномен може да се обясни с различни фактори, включително социални и икономически условия, както и индивидуални мотивации на студентите. Това каза в интервю за БНР Антон Каро, университетски преподавател по физиология и биофизика, преподавател-сугестопед по испански, английски език, и фотограф, който може да ни предостави интересна интерпретация.

Той сподели опита си като асистент по физиология в Югозападния университет, където забелязва, че значителен брой студентки, обучаващи се за медицински сестри, имат желание да работят извън страната, предпочитайки Германия. 

Каро посочи още, че значителна част от учителите в България са в предпенсионна възраст. "Това поставя сериозни предизвикателства пред образователната система, като се изисква подходящо планиране и инвестиции в привличането и обучението на млади учители, за да се запълни вакуумът, който би могъл да възникне след тяхното пенсиониране", добави той.

Той отбеляза, че младите хора получават дипломи, но невинаги търсят реализация в образователната система. Или ако влязат в нея, остават за кратко. Според него, този проблем може да бъде свързан с предизвикателствата пред училищата, недостатъчните стимули и възнаграждения за учителите, както и със социалните и икономическите трудности, пред които се изправят младите хора.

Учебен терапевт: Критиката е неефективен метод

"В крайна сметка, образованието е отражение на обществото, а обществото сме ние. За да подобрим образователната система и да осигурим по-добро бъдеще за нашите деца, е необходимо да работим заедно като общество, за да намерим решения на тези предизвикателства и да подкрепим развитието на образованието в България и по света", каза още преподавателят. 

Водещи новини

Още новини