"Откриха забравената лаборатория на д-р Ирма Желязкова, поместена в подземията на Националния природонаучен музей при БАН. Д-р Ирма Желязкова изчезва безследно през 1980 г. в Тихия океан по време на проучванията си. Фокус на изследванията й са били изчезващите, вследствие от промяна в климата, видове".
Това е само началото на историята, която ни въвежда в първата образователна "ескейп стая", създадена в партньорство между Българска фондация "Биоразнообразие" и Националния природонаучен музей при БАН.
Aсистент Ния Тошкова от музея разказа пред БНР, че в играта влиза отбор от между 2 и 5 човека. Те имат обща мисия и в рамките на 70 минути трябва да се справят с всички пъзели и задачи, за да избягат от "стаята".
"През цялото време те слушат аудио дневника на този изкуствен образ на учен, защото такъв учен не е съществувал - това е образът на д-р Ирма Желязкова - това е събирателен образ на много учени и изследователи, които са се занимавали и се занимават с климатичните промени и как това се отразява на биоразнообразието. Много различни елементи сме включили. Комбинацията от много различни проблеми правят всеки един от тях по-голям. Проблемите са трудни за представяне в игрови и забавен елемент, но има неща, които реално можем да постигнем".
По думите на Ния Тошкова в "ескейп стаята" могат да се включват и деца.
Някои загадки интуитивно дори са по-лесни за деца, отколкото за възрастни, подчерта тя.
През цялото време играта се наблюдава от специалист, който при нужда помага и насочва играчите, каза още Тошкова. Според нея образователният елемент в играта не е натрапчив.