"Дебатът за образованието е изключително хаотичен, в който от една страна има носталгия по това, което е било, когато ние сме били ученици, от друга страна има напъни за въвеждане на чужди модели, едни искат децата все повече да учат, други считат, че образованието е по-важно и така нататък".
Това заяви в интервю за предаването "12+3" на програма "Хоризонт" проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и бивш министър на образованието:
"Когато аз завършвах гимназия във Варна, имаше една популярна песен, която и сега от време на време се върти, "Един неразделен клас“. В нея има следното изречение – "След петия час“. Вие да сте чували някой, който завършва гимназия, да има по пет часа? Нищо подобно.
Децата, които са трети-четвърти клас, вече имат по шест-седем часа, тоест количеството време, което децата прекарват в училище, не е намаляло. То се е увеличило. Увеличили са си и учителите, въпреки намаляването на броя на децата. Значително се е увеличил и учебният материал".