Министър Денков обяви дали ще се учи присъствено през втория учебен срок

Кадър: БТВ
share

Ние сме предупредили много отдавна, че ще въведем зелен сертификат в сградата на МОН. Достъпът на граждани не е затруднен от този режим, а само администрацията на МОН. Това заяви министърът на образованието и науката акад. Николай Денков в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

„Има области в страната, където ситуацията е по-тежка. 5,18% от учителите в страната са диагностицирани в страната. Най-много са в Благоевград, най-малко са в Търговище. 1,98 са заразените ученици. Най-много болни има в София. Възможно е в следващите две седмици да имаме рекордни стойности“, допуска той.

Образователният министър с първи коментар по казуса с НИМХ

„Здравните власти решават каква част от учениците трябва да излязат от училищата. МОН решава дали ще учат онлайн. Нашата цел беше присъствено да завърши първия срок, особено за малките и тези ученици, на които им предстоят матури. Следим числата“, уточни министър Денков.

„Вече имаме тестове и за първата седмица след междусрочната ваканция. Ще можем да стартираме втория срок присъствено, ако се пречупи вълната. Ще остане въпроса с наваксването на материала“, разясни акад. Николай Денков.

„Ние се намираме в изключително извънредна ситуация от две години. Въпросът е да направим най-доброто в тази тежка ситуация“, подчерта той.

„Има известен дефицит в средствата за наука. Поставен е въпросът за ефективността за използването на тези средства. Продължава дискусията по въпроса“, каза още министърът на образованието.

По-рано днес учени от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) изпратиха отворено писмо до премиера Кирил Петков, в което питат защо НИМХ се прехвърля от Министерство на образованието към Министерство на околната среда и водите с проекта на Закона за държавния бюджет за 2022 г.

От института питат защо са предприема това преместване „въпреки трите изключително успешни за Института години след излизането му от състава на БАН и преминаването му към МОН“. От НИМХ заявяват, че с отпадането на правото на делегиран бюджет и формиране на преходен остатък за НИМХ в Закона за държавния бюджет за 2022 г. им се отнема възможността за участие в международни и национални научни проекти и програми, както и да получават средства по тях.

„МОН няма нито един институт, този (б.р. НИМХ) се появи преди три години. По закона за насърчаване на научните изследвания МОН се занимава с това да създаде политиките и да организира тяхното изпълнение. Нямаме ангажименти да имаме конкретни институти под нашата шапка. Всички институти у нас са или към БАН, или към Селскостопанска академия, или към висшите училища. Имаме институти към различни други министерства – примерно Институтът по заразни и паразитни болести е към Министерство на здравеопазването, Институтът по отбраната е към Министерство на отбраната. Нашата роля е да бъдем еднакво отдалечени и еднакво справедливи към всички институти в България. По никакъв начин не съм искал да се променя статута, по който се финансира НИМХ“, обясни образователният министър.

Водещи новини

Още новини