Четиригодишните деца да посещават задължително детска градина от учебната 2016-2017 г., предвижда проектът на Закон за предучилищното и училищното образование, който се обсъжда на първо четене в парламента вече няколко часа.
Освен това се въвежда нов подход при оценяването на децата. При най-малките - от първи до четвърти клас, отпадат количествените оценки, за да се избегне излишният стрес, съобщава Дарик радио.
Учениците от пети клас ще могат със сигурност да преминат в шести, дори ако имат двойка по някой от предметите. Те обаче ще трябва да са изкарали минимум „Добър 4” по всички останали дисциплини. Възползвалите се от тази възможност деца ще трябва все пак да вземат поправката си през следващата година, предвижда още проектът. От опозицията разкритикуваха закона.
„Лесно е да правиш упреци, когато 20 години не си си мръднал пръста и тази зала не е чула за образование. Понякога, когато се изказват някои колеги от опозицията, ми се ще да възкликна „Благодаря, учителю” или „Докога, учителю”. Нека не се изживяваме като коректив от първо лице. Предстои най-трудната задача - този нов дух на закона да зарази вас и българската общественост”, заяви от трибуната Снежана Дукова от ГЕРБ.
„Малко изказвания могат така силно да ме разчувстват, но с едно не съм съгласен, и моля да го имаме предвид при обсъждане на настояшия законопроект. Нека да не партизираме темата. Това, че го е имало закона в предизборната програма на ГЕРБ е нещо хубаво, но това беше през 2009 г. Моето дете като ходи на училище не го питат в коя предизборна програма е - на ГЕРБ, на „Атака”, на ДПС. Питат го дали е готово за живота или не е, какво му дава училището и какво не му дава”, каза председателят на образователната комисия Огнян Стоичков.
„Между първо и второ четене ще предложим радикални промени в статута на майчиния език. Ще искаме законова гаранция майчиния език да се изучава минимум четири часа седмично, именно защото смятаме, че е крайно време този въпрос да реши”, акцентира в изказването си Лютви Местан от ДПС.