Четиридесет и девет отличници, които придобиха квалификация по професия „Приложен програмист“ по Националната програма „Обучение за ИТ кариера“, получиха грамоти от МОН днес. С пълен отличен завършва Мария Илиева - възпитаничка на Природо-математическата профилирана гимназия „Св. Кл. Охридски“ в Монтана.
Награди получиха също девет учители за принос и постижения в обучението по националната програма. Преподавателите работят към изнесените центрове за подготовка в Бургас, Русе, Правец и Пловдив.
След тригодишно обучение завърши вторият випуск на „Обучение за ИТ кариера“. Двадесет и девет от 164-мата възпитаници на програмата вече работят в ИТ компании, а други 16 са започнали стаж. Почти всички ще продължат образованието си в български университети в сферата на компютърните науки.
Петима от отличниците са възпитаници на СУ „Христо Ботев“ в село Чепинци, десет са от област Бургас, осем – от Пловдив, по трима – от Казанлък и от Сливен, по двама – от Хасково, Велинград, Пазарджик и Панагюрище. По един отличник има от София, Русе, Монтана, Плевен, Димитровград, Долна Митрополия, Велико Търново, Смолян и Златоград. Двама са от област Кърджали, като единият e от село Припек. Сред наградените е и ученик от СУ „Христо Ботев“ в село Кубрат.
По програмата се осигурява обучение по програмиране на ученици от Х, ХI и ХII клас, които не изучават професия от професионално направление „Компютърни науки“.
Занятията са комбинация от присъствени и онлайн дейности. Те се провеждат в свободното време на учениците – през седмицата, в събота и неделя или през ваканциите. Обученията се организират от пет центъра – в София, Правец, Русе, Пловдив и Бургас и се провеждат в над 40 населени места.
Учебните програми са разработени в партньорство от представители на ИТ индустрията, висшите училища и професионалните гимназии.
В преподаването се включват и специалисти от ИТ сектора и от висшите училища, което създава условия за обмен на знания между бизнеса и учениците.
От началото на програмата през 2017 г. до момента са участвали над 2300 ученици. За предстоящата година са осигурени 670 000 лева от бюджета на Министерството на образованието и науката. Ученици, които през следващата година ще бъдат в десети клас, могат да кандидатстват за включване в обученията на този адрес. Одобрените сред тях ще получават учебните материали и ще бъдат оценявани в специална платформа.
От следващата учебна година националната програма „Обучение за ИТ кариера“ е надградена с нов модул за придобиване на високотехнологични знания и умения. По него могат да кандидатстват училища, които провеждат професионално обучение съвместно с партньорски фирми от ИТ сектора. Те трябва да разработят предмет или модул в сферата на високите технологии. Разработките могат да бъдат свързани с програмиране и програмни езици, обработка на големи данни, дигитален маркетинг и предприемачество, изкуствен интелект, виртуална и добавена реалности и др.
Ако проектното предложение бъде одобрено, училищата и техните партньори ще могат да обучат учители, които след това да преподават новото учебно съдържание в същите училища. Училищата кандидатстват до 30 юни т.г. на адрес: https://itumenia.mon.bg/.