Министър Красимир Вълчев отговаря на депутатски въпроси в комисията по образование и наука. Той ще представи данните за това как е протекло обучението по време на извънредното положение.
От 13 март досега учители и ученици провеждат уроците си дистанционно. Имаше промени и в начина на изпитване, както и при изпитите за висше образование.
Учители и ученици
Системите на образованието ще продължат да прилагат обучението в традиционната стая. Стартирали веднъж дистанционното обучение, ние нямаме право да не го прилагаме отново, коментира Красимир Вълчев.
По думите му електронното обучение се е случило благодарение на усилията на учителите. Отбеляза и ролята на родителите, които са помагали на децата си.
Вълчев съобщи, че ще се поиска в Закона за образованието да се направи допълнение, с което да се определи електронно обучение и по време на грипните ваканции.
Междувременно се работи за това да има ясни стандарти за дистанционна работа за всички училища.
Предвидени са средстава за обучение на учителите, за предоставяне на софтуер и за верификация на системите.
До края на това десетилетие основните ресурси трябва да бъдат електронни, посочи още Вълчев.
Резултатът
По думите на Вълчев имало е семейства с един лаптоп, а децата са две, примерно.
Министърът подчерта, че най-успешна е присъствената форма на обучение, като се има предвид и това, че дългото използване на дигитални устройства вреди на децата, като ги изнервя.
По думите му е направена възможност да се намери балансът. Очаква се около 10-11 деца да се завърнат в една група. Очаква се в малки изключения групата да е от 18 деца. Няма да се налага разделянето на подгрупи, дори и да са 20 деца.
Дезинфекцията пък е задължителна, увери Вълчев. Остава препоръката децата да стоят предимно навън.
Красими Вълчев призна, че късно е стартирано обучението в електронна среда за децата в предучилищна възраст. За 75% от децата това обаче е било успешно - по половин или цял час.