Бих поставил оценка "много добър" на това, което се случи в училищата. Това заяви в ефира на БНТ бившият образователен министър Проф. Сергей Игнатов.
"Животът се оказа по-мъдър от всякакви решения, в средното образование няма единна платформа за онлайн обучение, но накрая учителите се справиха с дистанционното обучение, някои училища и висши учебни заведения заслужават даже оценка 6 как се справиха в извънредната ситуация с обучението на ученици и студенти", отбеляза проф. Игнатов.
България беше на последно място в класациите по онлайн работа, но сега вече има 23 или 24% включване за 2 месеца, преди беше 0,3%.
Според него това не бихме постигнали такъв успех, ако всичко се случваше по административен път. Бившият образователен министър припомни, че през 2011-2012 е бил спечелен проект за 5 млн. , по който да се закупи платформа за онлайн обучението в средните училища. Тогава обаче са започнали дела и съдът е отсъдил, че няма как да стартира след началото на учебната година.
Проф. Игнатов, че посочи, че някои университети са започнали с онлайн лекции още преди кризата. В НБУ през 2002-2003 била създадена собствена платформа и са посрещнали извънредното положение с над 20 000 готови онлайн курса. „Трябва да се намери разликата между онлайн и контактното обучение. „Сега всички материали са качени онлайн, може да четеш и слушаш лекцията, когато искаш.”, каза още той. Проф. Игнатов смята, че сегашното поколение ще е по-подготвено, тъй като светът няма да излезе от тази онлайн система.
Според бившия образователен министър причината за незаетите места след края на кандидатстудентските ни кампании е, че сме затворени около Черно море. „Трябва да има чуждестранни студенти, но университетите трябва да бъдат способни да преподават на английски език.”, заяви проф. Игнатов. Според него ако се промени закона и в конкурсите за ректор могат да участват чужденци, това би довело до сериозна промяна, защото ще се смени и администрация, за да може да го разбира.