Държавни университети поискаха увеличение на таксите за следващата академична година. Исканото увеличение е между 10 и 114 лева за различните специалности.
Пред БТВ от образователното министерство уточняват, че 14 държавни ВУЗ-а са поискали увеличение. Най-голямо е за хуманитарните науки. Пловдивският университет иска увеличение с до 74 лева, Икономическият във Варна с 10 лева. Софийският и Великотърновският университет не са поискали увеличение.
Техническият университет в София обаче настоява за повишаване на таксите с 40 лева. Така редовното обучение по технически науки скача от 610 на 650 лева. А за обучение по администрация и управление - от 280 на 320 лева. Ректорът на университета обясни увеличението с инфлацията от една страна и с по-малката държавна субсидия, от друга.
„Макар и малко, студентите също трябва да дадат своя принос в общото укрепване и развитие на университета. Ние не можем да стоим на едно място", заяви проф. д-р инж. Марин Христов.
Ако бъде одобрено, увеличението ще важи за студентите във всички курсове. Спасението за студентите в университета е да поддържат отличен успех. Освен стандартна стипендия, ректорът дава на отличниците и еднократна сума от 100 лева.
Студентите в Югозападния университет в Благоевград също няма да се разминат с увеличението на таксите. Плановете са те да скочат с до 45 лева.
Университетът обаче ще се възползва от новата възможност и ще въведе диференцирани такси. Така за отличниците ще има 10 % отстъпка. По-малко ще плащат и майките с деца до 6 години, както и студентите с увреждания.
По-дръзки са в частния Американски университет в Благоевград. Там въвеждат задължителна годишна такса от 700 долара за храна в студентския стол. Без значение дали кандидат-висшистите се хранят в него.
"Ние искаме да съберем нашите студенти заедно и да им дадем възможност да общуват един с друг в една по-неформална обстановка не само в часовете, а и извън тях, като това да се хранят заедно е доста съществено предимство", обясни по повод на новата такса д- р Дейвид Хюуайлър, президент на АУБ.
В сряда студентите планират да излязат на протест. Годишно те плащат по около 8 хиляди долара такса за обучение. За стипендии се заделят 4 милиона.
Образователното министерство трябва да съгласува исканото увеличение с университетите. Едва след това да го предложи на Министерския съвет. Ако кабинетът го одобри, на есен по-високите такси ще станат факт.
Държавни университети поискаха увеличение на таксите
- 27.02.2012 | 20:57
- 1329