Учениците след 7 и след 12 клас да очакват по-сложни изпити в края на годината. Това предупредиха днес от Министерството на образованието. Учениците и учителите да се готвят отново за изпитен маратон през месец май следващата година.
Новото е, че външното оценяване след 7 клас, с което ще се кандидатства за профилираните гимназии и матурите след 12 клас ще се проведат в едни и същи дни, но в различни часове. Това всъщност беше и предложение на учителите още в края на мината учебна година, с което сега се съобразяват от министерството. Повече въпроси и задачи с отворен отговор - това е сложността в новите изпитни тестове за седмокласниците.
„Това са въпросите, които проверяват уменията и компетентностите на децата да могат поне да възпроизвеждат текст, да могат да създават текст и да прилагат наученото - това, което години наред констатираме, че им липсва и че те се затрудняват. Така че ето по този начин ще проверим дали и доколко са усвоили знанията. Въпросите от затворен тип не проверяват мисленето”, коментира зам.-министър Милена Дамянова.
Така по математика в първата част на теста задачите ще са 20 вместо 25. Четири от тях ще са с отворен отговор.
Във втората част, която е за прием в гимназиите, въпросите намаляват от 5 на 4, като два от тях ще са по формат на задачите от изследването ПИЗА, а останалите два с отворен отговор. От изпитната програма отпадат темите за квадрат, трапец и равнобедрен трапец.
На държавните зрелостни изпити също ще има повече въпроси за създаване на текст и формиране на теза. Седмокласници и зрелостниците ще държат тестове в едни и същи дни, но началният час на изпитите ще е различен. Тестът по БЕЛ е на 21 май, а по математика на 23 май.
Изпитните варианти отново ще бъдат определени чрез компютърна програма от цялата база данни на теми и задачи. Тази година съставянето на допълнителни въпроси ще бъде възложено на нови преподаватели. Но в новия закон за училищното образование е предвидено в бъдеще точките да не бъдат превръщани в оценки.
Министърът на образованието е скептичен с идеята родителите да имат право да извиняват повече отсъствия на децата си.
„Представете си, че тече учебен процес и родител взема детето си и отиват за един месец някъде. Учебният процес е право, но и задължение. Обсъждаме темата, но по-скоро се върви към затягане на режима”, каза Сергей Игнатов.
В новия проектозакон е заложено и да отпадни ограничения брой по един предмет на учебници, одобрени от министерството. Амбицията на ведомството е проектът да бъде приет следващата година. Ако това стане законът ще влезе в сила от учебната 2012/2013 г.
Брадва за матурите - усложняват тестовете след 7 и 12 клас
- 15.12.2011 | 17:52
- 7716