Обществените съвети към детските градини и училищата ще отчитат дейността си пред родителите, а срокът за създаването им се удължава до края на 2016 г. Това са новите моменти в утвърдения от вицепремиера и министър на образованието и науката Меглена Кунева Правилник за създаването, устройството и дейността на обществените съвети към детските градини и училищата, съобщиха от пресцентъра на МОН.
Със създаването на обществени съвети се цели отваряне на институциите към обществото, изграждане на общност – училище, ученици, родители и общественост. Принципите, заложени в правилника, предвиждат по-голяма прозрачност и контрол. Това ще доведе до подобряване стратегията за развитие на детската градина или училището и приема ежегодния отчет на директора за изпълнението й, ще участва и в работата на педагогическия съвет при обсъждането на програмите за превенция на ранното напускане на училище и за предоставяне на равни възможности и за приобщаване на децата и учениците от уязвими групи, както и при обсъждане на избора на ученически униформи.
Новият орган ще може да предлага политики и мерки за подобряване качеството на образованието въз основа на резултатите от самооценката на институцията, външното оценяване – за училищата, и инспектирането на детската градина или училището. Съветът ще дава и становище за разпределението на бюджета по дейности и размера на капиталовите разходи, както и за отчета за изпълнението му при изразходване на средства от държавния бюджет.
Общественият съвет съгласува предложението на директора за разпределение на средствата от установеното към края на предходната година превишение на постъпленията над плащанията по бюджета. Съгласува училищния учебен план, както и избора на учебници. Предвидено е представител на родителите да участва в комисиите за атестиране на директорите, при провеждането на конкурс за директор, както и да има представител при създаването и приемането на етичния кодекс на училищната общност. В заседанията на педагогическия съвет представителите на Обществения съвет имат право на съвещателен глас. С право на съвещателен глас в заседанията на
Обществения съвет участват поне трима представители на ученическото самоуправление и представител на настоятелството.