След приключването на днешния Национален учителски събор ще се подпише колективният трудов договор в средното образование, според който всички ще работим за 10-процентно увеличение на работните заплати на учителите, считано от 1 януари 2017 г.
Това заяви на Националния учителски събор вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева. Тя отбеляза, че отрасловият съвет е подкрепил увеличение на заплащането на часа на класа на 30 лева от 2017 г., но неочаквано и доста важно е, че от 1 август 2016 г. се предвижда обезщетението при пенсиониране да се увеличи на десет работни заплати, а от 1 януари 2017 г. - на десет заплати и половина. Това увеличение е над определеното в новия Закон за предучилищното и училищното образование, който влиза в сила от 1 август тази година, уточни вицепремиерът.
Не вярваме в реформите без пари, разходите за образование са инвестиция, заяви Меглена Кунева пред събралите се над 12 000 учители в "Арена Армеец". Едва ли има друга професия, освен може би лекарската, която да е така свързана с бъдещето и да изисква такова себераздаване, като учителската, добави тя. Без учител днес - няма добри лекари, юристи, инженери, учени, военни, каза министър Кунева. По думите й затова възнагражението за труда на учителя е важна мотивация и фактор за устойчивост на системата. Размерът на заплатите на 100 000 учители е структурно определяща политика в държавния бюджет и спекулации на тази тема не могат да се правят. Мога да обещая, че МОН системно ще подобрява социалния статус на учителите и последователно ще предприема мерки, които ще стимулират включването на добрите студенти в учителската професия, увери Кунева.
Вицепремиерът съобщи, че от вчера има един резултат от много разговори и от обща воля, която иска да сподели на учителския събор и той е, че "министърът на финансите на нашата страна каза, че централен приоритет за следващия бюджет ще бъде образованието". Затова водещите политики на нашето министерство ще са: МОН да поддържа средната учителска заплата над средната за страната, колкото се може повече, заяви министър Кунева. МОН ще увеличава изпреварващо минималната учителска заплата, министерството ще подобри системата за квалификация на учителите, както и ще бъдат одобрени мерки за ангажиране на учителите, придобили право на пенсия в дейности, позволяващи облекчена натовареност, посочи вицепремиерът.
МОН ще подпомогне усилията на общините и на детските градини за обхващане на децата в предучилищна възраст и за изпреварващо увеличение на заплатите на заетите в детските градини заради изоставането им от възнагражденията в училищата, заяви още на форума Меглена Кунева.