Единадесетокласникът от Кърджали Мирослав Митков влезе в новините, след като номинира своя учител по история Димитър Димов за званието „Носител на просвета”. В студиото на „Тази неделя” по БТВ преподавателят призна, че това е голямо признание, но и посочи, че не е достатъчно да си запознат с материята, за да можеш да учиш децата на нея.
„Ние, учителите, не успяваме да намерим точния подход към тях. Аз преподавам история, не всеки се интересува. Това означава ли да му напиша някаква оценка, колкото да я има? Идеята е да видя какво им харесва”, коментира Димов.
Той ръководи школата „Историка” и със своите възпитаници е заснел филм на Оборище. Местният исторически музей е осигурил реквизита. Според учителя, участието във филма е мотивирало и тези, за които историята е труден предмет.
„Има моменти, в които тя е малко отегчителна, прекалено много информация има с дати, събития, години. Трябва да е по-малко като обем, но по-качествено. Ако ни се отдаде възможност да почувстваме историята, тя ще ни бъде много по-интересна и приятна”, каза и Мирослав.
Според Димов, проблемът е, че не винаги ръководствата на училищата приемат по-оригиналните идеи на учителите. Освен това, методиката остава на заден план при обучението в университетите: „Колегите, които идват, идват, защото са влезли да учат, не защото искат да стават учители”.
И според ученика, и според неговия учител, няма специфика в това да изучаваш история в град като Кърджали. Димитър Димов посочи, че в школата му има българи, турци, помаци и роми: „В моята школа има от всички, не че аз съм ги търсил”.