Кунева: Имаме видеонаблюдение във всички изпитни зали на матурите

Булфото
share

За да има честен изпитен резултат на матурите, Министерството на образованието и науката се концентрира върху видеонаблюдението вътре в класните стаи. Имаме видеонаблюдение във всички изпитни зали на матурите и записите от всяка камера ще бъдат прегледани, заяви днес на извънреден брифинг вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева. Тя посочи, че това е начинът да се хване кой преписва на матурите.

При видеонаблюдението в изпитните зали можеше да се идентифицира записващо устройство или мобилен телефон по сигнал, който се идентифицира през камерите в залите, обясни министър Кунева.

Пред журналистите бяха показани два записа от изпитни зали, при които бяха хванати зрелостници да преписват от мобилни телефони на матурата по български език и литература на 18 май.

Министър Кунева обясни как се осъществява отварянето на изпитните въпроси в деня на държавните зрелостни изпити. "В 8.00 часа на матурите изпитните зали в училищата се затварят и от този момент не трябва да прониква никаква информация отвън, което означава да няма достъп до интернет", коментира вицепремиерът. Тя съобщи, че в 8.00 часа с определена от МОН парола в 654 училища се отварят изпитните въпроси и те се раздават на зрелостниците в 4200 изпитни зали. "След това тези въпроси, които лесно могат да бъдат решени, са на разположение на всички и оттам нататък, каквато и да е било тайна не можем да опазим", заяви министър Кунева.

Заместник-министърът на образованието коментира, че 8.02 часа вече няма секретност, защото от този час на днешната втора матура изпитните въпроси са достигнали до 4200 изпитни зали и до 12 500 квестори. Към тях се прибавят 1000 длъжностни лица и експерти от МОН, участващи в осъществяването на изпита.

В отговор на въпрос от национална телевизия дали мерките са били достатъчни, след като техни репортери са успели да достигнат до въпросите за изпита, министър Кунева отговори, че предстои анализ за сигурността на сайта. "Ние на този процес не можем да се противопоставим, въпросът е информация отвън да не стигне до стаите и зрелостниците", коментира вицепремиерът. По думите няма как да се даде сто процента гаранция срещу хакери, но може да се направи на сто процента възможното да се изолира мястото, където се полага изпит.

Тя увери, че сайтът на МОН ще бъде подложен на стрес тест, за да се защити чувствителната информация, но отбеляза, че това е проблем за цялата администрация у нас и по света.
Още през септември ще променим формата на матурата, като ще имаме модулен формат на изпита, увери заместник-министър Стаматов.

Водещи новини

Още новини