Повече от половината родители (52%) споделят, че децата и внуците им са заинтригувани от часовете по изкуства в училище. Това сочи национално представително изследване за предизвикателствата пред достъпа на младите хора до култура за 2015 година.
По повод Международния ден на младежта, 12 август, Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Гражданският институт провеждат Трета национална конференция „Достъп на младите хора до култура: предизвикателствата пред читалищата" под патронажа на Министерството на младежта си спорта.
Проучването отчита положителна тенденция при повечето индикатори за достъп на младите хора до култура през 2015 г. спрямо предходните две. През 2013 г. и 2014 г. 46% от родителите са посочвали, че децата им проявяват интерес към учебните часове по изкуства.
Скъпите билети, липсата на културни събития в населеното място и липсата на семейно насърчаване са основните препятствия пред участието на младите в културните събития.
Най-насърчавани в семейната среда са заниманията по музика - 75%. Тя изпреварва народните танци, които са събрали 73%. Следват изобразителното изкуство, пеенето, театърът и фотографията.
По време на конференцията бяха връчени годишните награди „ПроКултура" 2015 г. Тази година е учредена специалната категория "Млад гайдар" за млади кабагайдари до 14 години. Трима са отличените, за които са били предвидени парични награди, съобщава Нюз.бг.
Освен тях, бяха обявени номинации в още 18 категории: за държавен културен институт, общински културен институт, община, медии, литература, театър, музика и други.
Министерството на младежта и спорта бе представено от зам.-министър Калин Каменов. Зам.-кметът с ресор култура на Столична община Тодор Чобанов също бе сред официалните гости.
Даваме ли си сметка или не културата, е нещо, което всеки изживява, създава и определя нашето качество на живот, отбеляза Чобанов.
„Убеден съм, че именно в София се дава ярък пример за това как културата е нещо важно", категоричен бе той.
Организаторите на конференцията са подготвили Апел за достъп до изкуства в българското училище. Той е адресиран до президента, председателя на Народното събрание, председателя на Образователната комисия в парламента, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, Комисията по култура и медии, до вицепремиера Румяна Бъчварова, до образователния и спортния министър и до министъра на културата.
Настоява се за улесняване достъпа на всички млади до култура, като се намалят финансовите, езиковите и времевите пречки. Апелира се и за насърчаване разработването на дългосрочни политики за достъп на младите хора до култура. В документа се посочва необходимостта от включването на музиката, изобразителното изкуство, танца и театъра, аудиовизуалните и дигиталните изкуства като задължителни предмети за учениците от 1 до 12 клас.
Изпълнителният директор на граждански институт Христо Христозов обясни, че трябва да се търсят алтернативни методи в читалищата да се привличат младите хора. Той разказа за инициативата на читалището в село Баничан, което чрез модерен сайт привлича посетители, предаде репортер на Новини.