"Залезът на ранното средновековно българско царство /927-1018г./" и "Възстановяване на българската държава /1878-1879г./. По една от тези две теми пишат днес кандидат-студентите в СУ "Св. Климент Охридски" на изпита по История на България.
Темите изтегли Емона Дамянова от София като вариантите бяха общо 17. На днешния изпит по История на България се явяват общо 965 кандидат-студенти. Изпитът по История на България започна в 9 ч.
Писменият изпит по История на България се състои в развиване на тема по даден исторически проблем. Времетраенето на изпита е 4 астрономически часа.
Предложената изпитна програма е съставена въз основа на учебното съдържание по История на България за XI клас на СОУ - задължителна подготовка. В нея са включени основни проблеми, които са обединени в тематични кръгове и се отнасят до развитието на българската държава и на българското общество във времето от края на VII до средата на XX в.
Темите са благодатни, дават възможност да се проследят различните процеси, има и достатъчно фактология, стига студентите да имат знания, сподели проф. Миляна Каймакамова, която е член на изпитната комисия.
Историкът побърза да уточни, че би било грешно да се мисли, че първата тема за края на ранното средновековно българско царство има нещо общо с темата за паметника на Цар Самуил. Това е чиста случайност, увери професорът.