До 1 юли правителството трябва да приеме още облекчения за лекарите специализанти, които се обучават в най-дефицитните специалности - като анестезиология, патоанатомия, спешна медицина и инфекциозни болести. Това заяви зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков вчера по време на форум, посветен на проблемите на младите лекари, организиран от Асоциацията на студентите медици в България и Асоциацията за развитие на медицинската общност.
Властта пое ангажимент да ги освободи таксата преди по-малко от месец - на първата дискусия в рамките на кампанията на в. "Стандарт", Дарик радио и здравното министерство - "Млад медик". Така още около 250 специализанти няма да плащат 180 лв. месечно за обучението си, уточни д-р Пенков вчера.
Обмисля се и идеята всяка клинична пътека да включва определени компоненти, сред които да бъде и заплащането на лекарите, като по този начин ще се създаде възможност за повишаване на възнаграждението им, обясни зам.-министърът. Според д-р Пенков трябва да се въведе стандарт, който да посочва на колко лекари трябва да съответства броят на леглата в дадено болнично отделение. "Ако искаш в отделението по гастроентерология например да имаш 80 легла, трябва да имаш назначени поне 8 специалисти. За 4-ма лекари ще имаш само 20 легла", обясни идеята Пенков.