Руската мафия преследвала героя от „Гераците” Павел и го заплашвала с убийство. Това е написал кандидат за Алма матер в съчинението си на вчерашния изпит по български език и литература, пише „Телеграф”.
„Павел изневерявал на Елка с рускиня, която му дължала пари. Появили се и някакви руснаци, които го заплашвали със смърт, ако не им върне дължимото. Затова той поискал от баща си 20 000. След това изчезнал в града, върнал се по жътва и заразил Елка със срамна болест”, обяснил младежът при излизането си от залата.
Той дори се скарал с неговата приятелка, която твърдяла, че Павел не изневерявал с рускиня, а с циганка. Двамата писали съчинение по темата „Човекът, домът и градът в повестта „Гераците” на Елин Пелин”.
Другият изтеглен вариант – сравнение на цитати от Ботевото стихотворение „Борба” и Пенчо-Славейковото „Докле е младост”, им се сторил прекален труден. Кандидат-студентите обясниха, че повестта „Гераците” се е въртял около матриархата. Жената на стария Герак Йордан „движела” къщата и семейството, а мъжът й бил изпълнил дълга си да продължи рода. Освен това тя мъмрела съпругите на синовете си, защото тормозели Елка.
Част от явилите се обясниха, че със смъртта на баба Марга започнал упадъкът на семейството. Изгубили се моралните устои и младите започнали да мислят предимно за пари. Някои нарекоха Елин Пелин битов автор, за когото домът е храм, а семейството – свято.
На изпита в Софийския университет се явиха 1075 кандидат-студенти, повечето от които писаха есе по цитатите на Ботев и Пенчо Славейков, защото не чели „Гераците”. И в двата цитата младостта е основен мотив, коментираха излизащите. Момче от ВПМГ обаче беше изключително възмутено. „Какво да ги сравнявам? Младостта била тъга. Че аз не съм осъзнал още, че съм млад, камо ли да мога да опиша тъгата в младостта. Човекът си е казал, каквото си е мислил на главата. Защо да го анализирам?”, нареждаше той.