Половината от младите хора у нас смятат, че за успеха са необходими добро образование, връзки и пари. Това показва изследване на агенция "Афис". Още толкова вярват, че могат да влияят и променят политиката.
58% от младежите в 10 общини поставят образованието като основен фактор за успех. Отношението им към институциите е по-скоро негативно, като Народното събрание събира отрицателен вот от над 64 на сто, правителството над 58%, а политическите партии губят доверието на повече от 72% от тях. За сметка на това местната власт, начело с кмета на общината, в която се намират, печели одобрението на повече от половината от младежите.
Същевременно, едва една десета от запитаните са напълно запознати с гражданските си права. На въпроса: Какво включва гражданската активност? една пета отговарят: Срещи с приятели и посещения на заведения и четене на книги. Повече от две трети от анкетираните искат да постигнат повече от родителите си. Проучването на "Афис" е по поръчка на Националния младежки форум, проведено е в края на февруари и обхваща младежи на възраст между 16 и 29 години.