Не се търсят корените за ксенофобията. Причините са, че ние излизаме от затворен тип общество, за което присъствието на други хора, отвъд границата, изглеждаше крайно неестествено и дори престъпно. Това каза проф. Ивайло Знеполски, който е преподавател в Софийския университет и директор на Института за изследване на близкото минало по БНР.
"Бяхме свикнали да си живеем в пашкул. Друга причина е ниската политическа култура в България и политическия модел, който наблюдаваме повече от две десетилетия. Нетърпимостта към другия, дори от същия етнос, ако той има други интереси, пристрастия или партийна принадлежност. Това психологическо наследство на българина днес може да се превърне в благоприятна почва за всякакви акции от сорта на новия национализъм", коментира професорът.
Според проф. Знеполски нормалния подход към срещата с бежанците минава през политическата и гражданската култура и ако тя не е изградена на принципите на хуманизъм и търпимост, нещата стават трудно управляеми:
"Мисля, че кризата с бежанците се прибави към политическата криза и се превърна в един от нейните елементи, тъй като показа нашата неспособност да застанем очи в очи със съвременния свят. Проблемът със сигурността не се решава чрез елиминиране на проблема, а чрез създаването на механизми, които управляват този процес", смята проф.Знеполски.