Масово недоволство срещу наредбата за определяне на стипендиите зрее сред учениците от елитните гимназии, съобщава marica.bg.
Родители се готвят да дадат правилата на Комисията за защита от дискриминация. След направените от МОН промени във формулата парите за допълнителните финансови стимули се определят на брой ученици, а не на брой стипендианти.Когато в едно елитно училище, например 40 на сто от общия брой деца отговарят на условията за стипендия по успех, т.е. имат над 5.50, парите няма как да стигнат, обясняват директори. За да може размерът на месец да е 30 лева, не повече от 30 % от учениците в едно училище следва да получават стипендия, сочат сметките. Министерството отпуска по 92 лева на ученик годишно.
“Няма откъде да ги дофинансираме, защото трябваше да върнем преходните остатъци от стипендиите обратно в хазната. От делегирания бюджет на училището няма как - върху заплатите на учителите ли да посегнем”, коментира директорът на Математическата гимназия Ивайло Старибратов. Заедно с директорката на Търговската гимназия Славея Иванова, още през май миналата година той пусна писмо, в което обясни назряващия проблем, но единственият резултат е нищожен допълнителен бонус за четири училища - Математическа, Търговска, Френска и Английска. Тогава, за да няма деца без стипендии, много директори извадиха пари от бюджетите си, но това бе само за май, когато влязоха промените.
“Длъжни сме да гарантираме пари за всички с успех над 5.50, но размерът е по-малък. Не можем да осигурим повече от 25 лева на ученик, а ако останат средства, ще дадем еднократни помощи”, каза директорката на ЕГ “Пловдив” - Пенка Стайкова.
Абсурдът е, че в някои професионални гимназии, където успехът е доста по-нисък, има ученици с четворки, които се уреждат със стипендия по успех. Парадоксът е, че в т.нар. елитни трябва да имаш минимум 5.70, за да имаш шанс за финансов бонус. Безумие е точно децата, които полагат най-много старания и печелят конкурси и олимпиади да са ощетени, коментират директори.
В професионалната гимназия по дървообработване например 14 души са с успех над 5.50, затова месечната стипендия е 50 лева. “Приели сме вътрешни правила за разпределяне на стипендиите, на някои от социално слабите ученици покриваме и пътните разходи”, обясни директорът Константин Костадинов. Родителите идват да спорят с нас, като си мислят, че от нас зависи размерът на стипендиите, но ние просто разполагаме с определени средства, добавя Ивайло Старибратов. Проблемът трябва да се реши на национално ниво от просветното министерство.