Училищата да могат да създават паралелки само от 12 ученици, вместо досегашния минимум от 18. Това предлагат от Министерството на образованието. Така, според тях, ще се избегне закриването на паралелки и съкращаването на квалифицирани учители, информира Нова телевизия.
Това едва ли ще се случи до началото на новата учебна година, но е възможно тези правила да се прилагат по изключение и преди приемането на необходимите промени.
В Новия Закон за образованието ще бъде заложена възможност за намаляване броя на учениците в една паралелка до 12, за да се избегне закриването на паралелки и освобождаване на квалифицирани учители. Това обяви в Бургас министърът на образованието проф. д.р Анелия Клисарова. По думите й Законът няма да бъде приет до началото на новата учебна година, но след запознаване със всеки отделен случай изключения ще се правят и сега.
За да се избегне закриване на паралелки, особено в малки населени места, където има недостиг на ученици ще се прилага по-гъвката система. По този начин ще се избегне освобождаването на квалифицирани преподаватели, а в същото време ще се запазят и много от професиите, изучавани в гимназиите.
Ресорният министър направи още едно уточнение - обучението на 4-годишните деца не е задължително.
„Не обхващаме 4 годишните. Задължително става предучилищната подготовка за 5 и 6-годишните, като много искам да подчертая това не е училище. Не искам да тревожа родителите”, поясни образователният министър проф. д-р Анелия Клисарова.
Подготовката на децата от 5 до 7 години ще преминава в игри, задачи, разработени от психолози,като целта е да повиши вниманието на децата, абстрактното мислене и интереса към училището.
Паралелките в училище може да станат по - малки
- 22.07.2013 | 13:34
- 1706