Повече от четири месеца родители на третокласници от столичното 41-во училище се борят за целодневно обучение на децата си. За съжаление - неуспешно. След като писали безрезултатно до всички отговорни институции, родителите се принудили да вземат нещата в свои ръце - наели помещение, където сами занимават децата си след обяд, въпреки законното им право на държавно целодневно обучение, предаде БНТ.
Въпреки закона в столичното 41-во училище целодневно обучение за 3-ти клас няма. Родители на третокласници започват да търсят правата си. Пишат писма до Просветното министерство, Инспектората, Общината, директорката. Направена е и проверка в училището, но, за съжаление, всички отговори повтарят едно и също - свободни помещения в училището няма, общината също не може да осигури такива в близост.
"Първият срок приключи, нашите деца все още не посещават такава занималня", казва Таня Кунева - родител на третокласник от училището. "Много ме притеснява този факт със занималнята, защото при мен се наложи да използвам частна занималня, което е много скъпо за един родител", каза Ралица Янкова.
"Нямаме достатъчен капацитет и това е. Право ли беше Министерството да наложи това нещо при положение, че няма сграден фонд, особено за централните столични училища", запита училищният директор училище Александра Топалова. "Това е държавна политика, вероятно са имали своите основания. Не трябва да се отнася за централните училища тази политика. По-скоро, според мене, има за цел да обхване децата в малките градове и крайните квартали", коментира още Топалова.
И така всеки се спасява както може - трима родители вече са преместили децата си в друго училище, други използват баби, гледачки и частни занимални, трети пък решават да си помогнат сами.
"Намерили сме една стая в квартала и всеки един от нас следобедите се грижи за децата, редуваме се, съставили сме си график. Това не е занималня, това е наша инициатива да се справим с проблема", разказва Таня Кунева.
Притеснява ги факта,че там няма необходимите условия и може някой да ги санкционира и да пропадне единствената им възможност за целодневно обучение. Иначе директорката е обещала догодина да приеме по-малко деца в предучилищна и в първи клас и така да осигури по една занималня за третите и за четвъртите класове. Това също не удовлетворява родителите.
"Ние искаме да се вземе глобално решение. Оттук нататък предстоят следващи години, а предучилищната започва от 4-годишни, което означава, че оттук нататък проблем ще има", отбелязва Диана Вангелова, също родител на третокласник.
Това, което родителите искат, е да се осигури необходимата база за нормално обучение на децата от 1 до 4 клас целодневно. Ето и задача с повишена трудност за Просветното министерство.