МВР приема дарения от осъдени и разследвани бизнесмени. На практика всеки, който има бизнес по региони - от най-дребен търговец до мастит чужд инвеститор, се чувства длъжен да подкрепи финансово или материално МВР, ако иска бизнесът му да се развива нормално.
Това сочат данните за даренията, направени на МВР в периода от август 2009 г. до края на месец май 2011 г., получени от в. "Сега" по закона за достъп до информация. Справката бе поискана, след като стана ясно, че само за първите три месеца на годината силовото ведомство е събрало рекордните над 6.5 млн. лв. от дарения. Отделно от това МВР получава и най-много от бюджета - годишно то харчи около 1 млрд. лв.
Сред крупните дарители например са фирми, свързани с осъдения на първа инстанция за източване на близо 17 млн. лв. ДДС енергиен бос Христо Ковачки. ТЕЦ "Бобов дол" е редовен дарител на гориво за МВР, сочи справка от полицията в Кюстендил. За две години и половина тецът, който е пред затваряне заради неизпълнение на еконормите, е заделил 15 300 литра гориво. "Въгледобив Бобов дол" ЕООД е дало 6300 литра. ФК "Миньор", чийто президент е Никифор Вангелов - зет на Ковачки, пък е помагал с канцеларски материали на полицията в Перник през 2010 г. Вангелов също бе обвинен за източване на ДДС, но бе оправдан на първа инстанция.
Сред щедрите благодетели има и фирми, на които държавата впоследствие се отблагодарява. Такъв е случаят с "Юлен" АД. Миналата седмица правителството обяви, че специално ще промени закона за концесиите, за да узакони неправомерно окупирани от "Юлен" терени в Банско. Фирмата дарява по 300 литра бензин всеки месец на полицията, сочи информация от ОМВР-Благоевград. До края на годината "Юлен" ще доставя и компютърни консумативи и канцеларски материали.
Дарител на полицията в Сапарева баня е и фирма "Атомик-инвест" ООД, заради която представители на ЕК проверяваха по сигнал от правозащитници, че нарушава правилата за Натура-2000 с изградения лифт в Паничище.