Има страни, в които е прието в законодателството, че дете под 16-години няма място в мола без придружител. Това каза психологът Иван Игов в сутрешния блок на БНТ след зачестилите случаи на агресия в столични молове.
"У нас виждам как на обяд след училище огромни тълпи деца нахлуват в мола. Какво правят там - не знам. Може би ще хапнат нещо, но да си купят скъп парфюм или дрехи, едва ли", коментира Игов.
Видеокамерите в училищата донякъде тушират насилието в училищата. Но това насилие не остава там, а излиза навън. Навремето ние го установявахме на улиците, а сега го виждаме в моловете, което е нормално развитие на този процес, защото не се справяме системно с проблема, заяви Игов.
"Не се справяме с нагласите на тези деца да бъдат насилници".
Желанието сред подрастващите е да бъдат популярни. И ако това в миналото е било сред десет деца, например, то днес в социалните мрежи аудиторията е огромна.
"Естествено, че това влияе. От една страна да подражаваш, а от друга страхът, че ще те заснемат, а след това ще те изнудват".
Крайно време е да се вземат мерки, категоричен е психологът. Трябва да се работи с насилниците, заяви той, а не просто да бъдат изолирани в училище.
Първо държавата трябва да си свърши работата, а след това ще дойдем ние, за да създадем правилата. И тъй като държавата не си е свършила работата, наистина ще се случва точно това - ще започне едно местене на насилието, от училището - навън, в мрежата".