Как хора стават мулета на телефонни измамници, без да подозират

pixabay
share

Двойно повече са опитите за телефонни измами за първите два месеца на тази година спрямо миналата. Само за януари и февруари 20 000 обаждания са имали за цел да излъжат и вземат нечии пари. „Бизнесът” явно е проспериращ - с цяла верига от служители - въртачи, контрольори, логистици и мулета, които взимат парите от жертвите. Как обаче се става муле, каква е заплатата му и може ли да те наемат на тази позиция, без дори да подозираш? Отговорът е да, може. Двама души разказаха как по неволя са били замесени в измамната схема.

Георги Спасов и Селдин Хюсеин са мъже, които никога не са мечтали да бъдат мулета в телефонна измама. Без да искат за кратко стават точно такива след оферта за работа по телефона. „Каза, че се занимава с недвижими имоти по Черноморието. Номерът беше румънски и ми каза, че има много клиенти, които си купуват апартаменти и имат нужда от таксиметрови услуги от Бургас до Букурещ. Един ден ми се обади да закарам една жена до Русе”, разказва за схемата Селдин пред Нова тв.

При Георги историята е друга – лъжат първо съседа му, че търсят човек, който да събира оферти за дограма. Георги се съгласява за кратко да бъде този човек. Оттук нататък историите им звучат като една и съща. „Звъненето беше непрекъснато. За 7 километра поне 5 пъти ми звънна да пита дали съм тръгнал и къде съм”, допълва мъжът като посочва, че действието се развило в 14 часа.

„Когато се качи въпросната жена в таксито, направо ми подаде една чанта. Беше черна торбичка и вътре имаше доста пари. Аз се усъмних в нейното поведение. Беше една такава уплашена, една такава разстроена. Слезе от колата и тръгна да бяга. Не съм ги броял, ама на пачки стояха парите”, казва Селдин.

Множество сигнали за ало измами в Плевен, полицията със съвети към гражданите

Селдин и Георги, без да знаят, вече са съучастници и са напът да предадат парите на измамниците. И двамата подават сигнал до полицията. „Аз го манипулирах 2 часа, че съм тръгнал, че съм до тоалетната, че зареждам колата, докато полицаите се задействат и проследят разговори и телефони”, споделя Георги. Полицията върнала парите на измамените хора, а мъжът получил заплашителен есемес с текст „Не знаеш с кого си се забъркал. Не знаеш какво ще ти се случи”.

За телефонните измамници единственият критерий, на който трябва да отговаря човек, за да бъде муле, е да има нужда от бързи пари. Затова основното място, на което набелязват мулетата си, са социалните мрежи, обявите за търсене на работа, за продажба на коли и други стоки. „Може би в самия момент на наемането на работа хората не знаят с какво се захващат. В процеса обаче няма как да не знаят, тъй като в голяма част от случаите те вземат пакети с пари, които са оставени в кошове за боклук, пейки, в електрически табла. Ако си на нормален трудов договор, дали ще получаваш пари от потенциален клиент, които се хвърлят през балкона? Много е малък процентът, в който мога да кажа, че мулетата не са знаели в какво участват”, коментира началникът на сектор "Измами" в ГДНП Златка Падинкова.

Не били малко случаите, в които възрастни хора над 70-75 години участват в телефонни измами като мулета. Най-фрапантният случай е на пенсионерка, която участвала в повече от 8 измами. На полицията казала, че го е направила от страх. „Била притискана, притеснявана. Страхувала се. Самата тя е била жертва на телефонна”, каза Падинкова. По думите ѝ мулетата работят или на процент, или на фиксирана сума. Фиксираната сума напоследък била между 200 и 400 лв., а понякога дори 500.

„Обикновено са хора на едно място. Настаняват се в хостели, хотели, апартаменти. Част от извършителите са ангажирани с комуникация с потенциалните жертви. Има и контролиращи. Контрольори са хората, които се занимават с набирането и контролирането на мулетата. Ако до момента основно престъпленията се извършваха в светлата част на денонощието, то сега има случаи, в които работят след 17 часа, в тъмната част на денонощието, в уикенда”, казва още началникът на сектор "Измами" в ГДНП.

Родното място на измамниците най-често се оказва Ветово, Горна Оряховица, Павликени, Левски и село Камен. Понякога обаче те местят така наречения си „офис” в Румъния. От там атакуват хора предимно в големите градове София, Варна, Бургас и Стара Загора. Твърде често мозъците на операцията – така наречените въртачи, остават скрити зад граница. Полицията знае къде са, знае кои са, но „основният проблем е, че действия по отношения на въртачи могат да се предприемат само в рамките на издадена европейска заповед за разследване, защото те упражняват дейност от друга държава. Там българската полиция няма правомощия”, каза Златка Падинкова.

По-лесни за хващане са мулетата. Но и те, чакайки досъдебното производство, не стоят без работа и продължават да пренасят пари. Част от тях явно са преценили, че правосъдието е по-бавно от печалбата, затова продължават да действат в насрещното на закона. Друга част – мулетата по неволя като Георги и Селдин, излизат от схемата чисти и с един научен урок – да не се доверяват на непознати.  

Водещи новини

Още новини