Шофьори: 1000 лв. и не духаш на пътя

Bulphoto (архив)
share

1000 лева е тарифата, която се прибира при спиране за проверка на пътя, но без да се подава дрегер или тест за наркотици. Това признаха шофьори пред „Телеграф“, а мизата се е вдигнала след промените в законодателството, които позволяват на органите на МВР да конфискуват коли на пияни и дрогирани. 

Все по-често при спиране за рутинна проверка шофьори, които са гузни, особено такива употребили някакви наркотици, бутат пари на униформените, за да не им подадат уреда за тест. Според запознати сумите варират, като от 1000 може да надхвърлят и 5000 лева за избягване на проверка. 

Формално такава се извършва. Дори на спрените шофьори могат да се връчат невръчени глоби, описва се, че са проверени и всичко изглежда напълно регламентирано.

В Добрич хванаха шофьор с 5,02 промила и друсан с амфетамин и метамфетамин

Единствената подробност е, че няма направен тест с дрегер или дръгчек. Причината е, че ако катаджиите не провеждат някаква специализирана акция, насочена конкретно срещу пияни и дрогирани на пътя, когато са и повече от двама в екип, много лесно могат да приберат прилична сума от шофьор, който подозира, че ще светне при проверката. 

„Бях пушил трева с приятели, тъй като имахме събиране в събота, а в понеделник сутринта ми се наложи да изкарам буса и да пътувам за Бургас. На магистралата преди Пловдив ме отбиха, за да ме проверят. Понеже знам, че тревата стои с дни в организма, а работата ми изисква да имам шофьорска книжка, нямах избор да не им дам 1000 лева, за да не ме тестват“, разказа пред „Телеграф“ служител на куриерска фирма, пожелал анонимност.

Друг негов колега, който управлява ТИР, също призна, че е плащал на униформени, за да не му дадат да прави слюнчест тест, тъй като бил на лекарства и знаел, че може да покажат и наркотици.

„Много случаи има на неверни тестове и за да нямам главоболия. Все пак взимам не лоши пари като шофьор и книжката ми е ценна“, обясни препатилият. 

Наскоро от МВР официално бе отчетено, че от август до края на декември м.г. са иззети общо 1593 автомобила от пияни или употребили наркотици шофьори, постановени са 455 присъди, а отнетите в полза на държавата превозни средства към момента са 197. 

Отчетено е, че има и известен спад, като за цялата 2023 г. управлявалите с алкохол над 1,2 промила шофьори са с около 500 по-малко от предходната година, а тези с наркотици с 18 по-малко.

Преди седмица пък се провали първият търг на НАП за иззетите автомобили. Обявени бяха първите две такива коли – едната е 25-годишна, а се продава на цената на 1200 лева, а другият, който е 28-годишен, за 1000 лева. Освен че колите са стари трошки, друга причина е и фактът, че има срок от 6 месеца, в който автомобилът е с възбрана от КАТ. Това означава, че който го купи, трябва първо да изчака да изтече санкцията, преди да го използва.

Възбраната е върху вещта, така както, ако човек се сдобие с ипотекиран апартамент, ипотеката продължава да тежи. Факт е обаче, че нови и скъпи автомобили над 100 000 лева няма задържани от органите на МВР, не са и обявявани на търг. Това означава, че баровците или не употребяват кокаин, или пък бутат рушвети.

Към момента няма яснота, но неофициално бе потвърдено, че от дирекция „Вътрешна сигурност“ дебнат много автоконтрольорите в последно време. Очаква се и до няколко месеца повечето полицаи на пътя действително да бъдат оборудвани с бодикамери, за да се пресекат зачестилите корупционни практики. 

Всички полицаи в Бургас са оборудвани с бодикамери, които задължително държат включени по време на работа. Това се случи дни след проведено национално съвещание с ръководния състав на МВР в началото на януари.

Задържаха певицата Диона след положителен тест за дрога зад волана

Издадена е заповед на директора на ОДМВР – Бургас, старши комисар Емил Павлов относно провеждането на инструктажите на екипите, застъпващи в наряд.

Целта на използваните камери е както за лична безопасност на служителите на реда при осъществяване на функционалните им задължения, така и за даване на възможност за контрол над полицейските действия при осъществяване правомощията на служителите от страна на ръководния състав, стана ясно от мотивите на ОДМВР.

Оттам са категорични, че отсега нататък взаимоотношенията на гражданите с полицейския състав ще бъдат документирани чрез използваните бодикамери. 

Водещи новини

Още новини