Пациентът, починал при пожара в психиатрията в Ловеч в началото на месеца, е бил заключен в изолатор и не е могъл да избяга. Това е третият инцидент от началато на годината при който психично болни пациенти губят живота си в пожар в болница.
В отворено писмо на Глобална инициатива в психиатрията до главния прокурор и омбудсмана се настоява за обективно и безпристрастно разследване освен на трагедията в Ловеч, но и на порочните практики за връзване на пациенти като наказателни мерки.
10 дни след пожара все още не са разпитани пациентите и персоналът, не са снети записите от камерите. Назначени са само 2 експертизи - съдебно-медицинска и електротехническа, съобщава БНТ, като уточнява, че от здравното министерство още няма реакция по случая.
Казвал се е Георги, бил на 25 години. Приели го седмица преди инцидента, острата фаза на заболяването би трябвало да е минала. Но все пак той е бил завързан и заключен в изолатора. Пожарът възниква именно там, зад този прозорец. Завързано, момчето не е имало никакъв шанс. Пациенти от същото отделение още чуват писъците му.
Пациент - Защото аз съм в стая до него и го чух как пищи и вика - "горя, горя".
БНТ: А той не е могъл да излезе ли?
Пациент - Да, защото е заключен и вързан. Бяхме добри приятели.
"Чух алармата как пищеше, и видях момчето викаше: "Пожар, пожар", беше вързан и аз съм пробвал да отворя вратата, но тя беше заключена".
Пациентите от отделението на Георги са силно покрусени, сега се страхуват, че и тях може да ги затворят. Непрекъснато се случвало, ако не са "послушни".
Освен непрекъснато наблюдение, наредбата изисква и присъствието на лекаря, назначил мярката. Лекарят също трябва да има сериозни основания, за да прибегне до завързване и изолация.
"За мен основният проблем е дали наистина са били налични медицински индикации за извършването на подобна процедура. Човек наистина да е в състояние на възбуда, което да поставя неговия живот и живота на околните в опасност, а по наша информация случаят не е такъв", каза Калина Иванова - Глобална инициатива в психиатрията.
"Те го описват точно по този начин - кротък, спокоен, карата спокоен не за първи път лежи то предстояло му е изписване", обясни социален работник в психиатрията.
Нещо обаче е провокирало по-агресивното поведение на Георги, според пациентите вътре. И затова бил наказан.
"Първата реакция е на санитаря и той решава де факто. Санитарите и медицинските сестри са повече от лекарите", обясни друг социален работник.
Затварянето в изолатор и завързването могат да причинят сериозни щети върху психиката и затова има изрична наредба, която определя условията за тази крайна мярка. А те и без разследване е ясно, че са нарушени. Защото ако имаше непрекъснато наблюдение от медицинска сестра, Георги щеше да бъде изведен. Според завеждащата отделението д-р Катя Едрева, инцидентът е станал в краткия промеждутък при застъпването на смените, но това съвсем не отменя задълженията им.
Агресивно поведение може да се очаква от хора с психично заболяване и в психиатрията би трябвало най-добре да знаят как да реагират или как да не го провокират. А всъщност и условията в самата болница не подпомагат този процес.
"Тя цялата среда е провокираща конфликти и напрежение между пациентите и ако е възникнал спор и скарване между двама пациенти, това е най лесният начин на персонала да въведе ред в една тотална институция", коментира Калина Иванова.
Но наредбата, както и всички международни стандарти забравняват изолацията и завръзването да се прилагат като наказание. Подобно поведение регистрират неведнъж от комитета за предотвратяване на изтезанията, който след многократни сигнали към управляващите, най-накрая оповестиха ужасяващите си наблюдения в психиатриите у нас. Завръзването и изолацията като системни излизат непрекъснато и от съдебната практика.
"Случаите на неоснователно използване на тези най-крути мерки за ограничаване на свободата на човек чрез завръзване, имобилизиране, е често срещана и нарушенията са чести аз съм имала случай на тежки увреждания, които са причинени на човек, докато е бил изолиран, включително и случай, когато човека е наказван чрез завръзване", обясни Владислава Цариградска - съдия.
Заради множеството подобни инциденти, от Глобална инициатива в психиатрията смятат, че и смъртта на Георги може да бъде потулена. Затова настояват публично за обективно разследване. Снимка на изолатора или меката стая преди пожара може да бъде открита в интернет. За да бъде опезопасена, са събирани пари от благотворителност.
"Подобни практики като тази, която подозираме, че се практикува в тази болница, довеждат до ужасяващи инциденти. И ние смятаме, че това е абсолютно недопустимо", обясни Калина Иванова.
Какво означава да изгориш жив?
"Този случай за мен е поредното доказателство за системните проблеми, които има българската държава. Те са коментирани, включително публично, което е голяма рядкост и е изклю. Ние за механизма на сътрудничество, на база на който се осъществява комуникацията между комитета за предотвратяване на изтезанията и държавите членки, а именно в условията на изключение спрямо българската държава. 2 пъти са отправени публични изявления, 1 от които е прецедент въобще в практиката на комитета - да направи публично изявление срещу държава за състоянието на нейните психиатрии и за съжаление това е българската държава", каза съдия Владислава Цариградска.