Голямо незаконно сметище за гуми и строителни отпадъци е установено през лятото на 2019г.
Бургаската екоинспекция извърши незабавна проверка и установи, че в посочената местност има два отделни парцела. Този, който е общинска собственост със строителни отпадъци е почистен. Другият, в който са струпани няколко хиляди стари автомобилни гуми стои и до днес. Изхвърлянето малко, по малко се е увеличило. Хората от района, известен като „Гьол Бой“, намиращ се в землището близост до Атанасовското езеро, кв.Черно море и кв. Рудник, се притесняват от екокатастрофа.
Опасността от избухването на пожар е реална, тъй като в района има много сухи треви и евентуалното запалване на гумите би обгазило не само кв. "Черно море" и кв. "Рудник", а и половината Бургас - кв. "Сарафово", ж.к. "Изгрев" и ж.к. "Зорница". Не е тайна, че определени прослойки от хора горят гуми, за да извлекат металните жици от тях, съобщава Булфото.
Обикновено институциите се задействат когато стане бедата. Но през януари 2021 година кметът на Бургас Димитър Николов прави проверка и сезира главния прокурор за незаконно депо за отпадъци, струпани върху частен терен в близост до природния резерват Атанасовско езеро. Бургас, с морето и своите три езера, е част от миграционния маршрут Виа Понтика и спирка за милиони европейски птици по пътя им на юг и после обратно на север. В същото това Атанасовско езеро вече пристигат и птици от вида розово фламинго.
В момента екоинспекцията в Бургас търси решение на проблема, който през изминалите години много смятаха, че е загубена кауза. Сегашното ръководство обмисля да покани на среща бизнеса, за да намерят решение на проблема. Един от вариантите е да се изгорят гумите в ТЕЦ-ове, в заводи, които има в Перник и София или да се използват за рециклиране и производство на гумени изделия. Търси се финансиране и изчакване на благоприятна политико - икономическа обстановка. Без помощ от най-високо ниво този паметник на безпомощност на институциите едва ли ще намери решение.