Над 329 т. стари гуми събра Столична община тази година

  • 05 ноември 2021 13:29

  • 279
  • 1
Над 329 т. стари гуми събра Столична община тази година
© pixabay

Над 329 т. стари гуми събра Столична община тази година а за предишни години количеството на гуми е било 100 тона. Всяка година се повишава тенденцията на събирането на автомобилните гуми.

От 5 до 20 ноември Столична община стартира поредната кампания по събиране на стари автомобилни гуми на временни места в столицата. В общо 10 района на общината има такива пунктове за събиране на стари автомобили гуми. Те се намират в "Люлин", "Връбница", "Младост", "Искър", "Обеля", "Слатина", "Красна поляна", "Овча Купел", Кремиковци" и Банкя.

Заместник-кметът по екологични въпроси в Столична община Десислава Билева обясни пред журналисти, че се организира такава кампания за събиране на стари автомобилни гуми на прага на отоплителния сезон, за да се предотврати тяхното нерегламентирано изгаряне.

Тя посочи, че Столичният инспекторат следи контрола за посрещането и предаването на старите автомобилни гуми.

От Столичния инспектор заявиха, че се правят проверки на автосервизи и всички потенциални източници, които замърсяват въздух, но се контролират от Столична община. Проверените от началото на годината автосервиза са над 220. За установено нерегламентирано изоставяне на гуми са съставени 5 акта, а за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци на неразрешени места има съставени над 60 акта.

Десетки коли осъмнаха с нарязани гуми в столичен квартал

Автосервизите изпълняват задълженията си да имат сключен договор с организации или със съответен подизпълнител и предават старите автомобилни гуми. Столичният инспекторат засича дали може би някои си е позволил да ги излъже, уточни Таня Асенова, началник отдел от Столичния инспекторат.

Проверят се и цехове за производство на мебели и метални изделия за начина на отопление, като си позволяват да използват изрезки от ПДЧ плоскости, за което се санкционират с актове по Закона за управление на отпадъците. За юридическите лица глобите са от 1 400 до 4 000 лева, а физичките лица, които изхвърлят отпадъци на неразрешени места глобите варират от 300 до 1000 лева.

За нерегламентирано горене санкциите са от 300 до 1000 лева, като са съставени 59 акта. Столичният инспекторат все по-често установяват горене на отпадъци в частни имоти. На всеки един проверен частен имот се дава предписание да бъде почистен от отпадъците и хората се вслушват в призивите, апелите и контролните функции на Столичния инспекторат.

Последвайте канала на

Калина Христова
279 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
.

2021.11.05 | 14:28

1
Ехеее, ми то отоплението на София за зимния период в такъв случай е осигурено бре?!

Добави коментар

Водещи новини