Собственици на магазини и нон-стоп обекти в Пловдив пропищяха от тарикатски номер за щипване на оборота. Схемата, в която продавачът неволно има главна роля, се използва често, но въпреки това все някой се хваща на въдицата.
Как всъщност процедират тарикатите? Първо набелязват конкретен оборотен обект. Обикновено прилагат номера в края на работния ден, а ако става въпрос за нон-стоп - късно вечер, предаде Марица.
Въпросният клиент влиза и си купува най-често цигари. Приготвил е едри пари - банкнота от 50 или 100 лв. Но в крайна сметка не ги дава. Просто показва какви пари ще даде, за да заплати цигарите и започва да търси стотинки, уж за да е по-лесно на касиерката да върне. Всъщност обаче така я баламосва, че незабелязано си скрива парите, които следва да даде и взима рестото, което касиерката и дава. Така или иначе в ума на продавача се е запечатала сумата от банкнотата, но не и момента дали е взел парите. През цялото време тарикатите допълнително разсейват жертвата си със сладки приказки и така изобщо не им прави впечатление, че всъщност плащане няма.
Обикновено се усещат, че са изиграни секунди или минути по-късно, но вече няма и следа от измамника.
Една от последните кражби е в нон-стоп в Кючука, където продавачка връща ресто от 100 лв., но не взима банкнотата. Така се е набутала с кутия цигари и 95 лв., които ще трябва да покрие от собствената си заплата.
Разбирачи коментират, че затова първо се взима банкнотата и докато се държи в ръка, се приготвя рестото на клиента.