МВР работи по документирането на престъпната дейност на емблематични фигури в годините на прехода, каза пред журналисти днес Цветан Цветанов, вицепремиер и министър на вътрешните работи.
Тези хора могат да бъдат наречени "кокаинови крале", каза Цветанов. Става въпрос за пране на пари придобити от престъпна дейности за теглен на кредити с ясен произход за вкарването им в легален бизнес. На въпрос дали говори за т.нар. "Таки" (Христофорос Аманатидис) Цветанов отрече и уточни, че става въпрос за много по-голяма фигура от "Таки". Той посочи, че със случая "Таки" е натоварена Върховната касационна прокуратура. Цветанов припомни, че той е бил задържан от Интерпол на домашен адрес в Дубай. Има процедури за обмен на документи свързани със задържането на "Таки". Когато те бъдат предоставени, съдебните инстанции ще заседават за да решат дали "Таки" може да бъде върнат в България. Другият вариант е да имаме споразумение с Дубай за връщането му. България и има и други проблеми за връщане на престъпници от други държави и те са свързани с Шенгенското пространство. С присъединяването на България в ЕС ние вече изпълняваме ангажимента си да предаваме подобни престъпници, когато са обявени за издирване с европейска заповед. Но има страни, които са в Шенген, но не са членове на ЕС и не могат да изпълняват такива европейски заповеди, допълни Цветанов.
За това къде са т. нар. "братя Галеви" (Пламен Галев и Ангел Христов) хипотезите са много, каза още Цветан Цветанов. Предположенията са, че или са се укрили някъде в страната или са минали нелегално границата", каза той. Запитан как случаят с " братя Галеви" ще се отрази на доклада на Европейската комисия за България в сферата на правосъдието и вътрешните работи през юли Цветанов каза, че това няма да бъде добре възприето. Позицията на ЕК по случая беше, че те трябва да бъдат хванати, допълни той. "Смятам, че по случая се били събрани достатъчно доказателства за да се стигне до осъдителни присъди. Оттук нататък съдът на апелативна инстанция е този, който е могъл да се разпореди те да бъдат там, където им е мястото. При положение, че не е направено, сами разбирате че започваме да ги издирваме", каза Цветанов. В миналото това е било често срещано явление, добави той.
В момента има много информационни системи, с които българските служби работят в реално време, посочи Цветанов. През последните две и половина години сме увеличили информационния обмен с ЕВРОПОЛ с 371 процента, каза той. Уверявам ви, че те ще бъдат открити, където и да се скрият, защото разполагаме с информационната база на Шенгенското пространство, на ИНТЕРПОЛ и на ЕВРОПОЛ, подчерта той.