По данни на Националния център за действие при инциденти в информационната сигурност към ДАЕУ, ако през 2016 г. измамите са били 24 процента от общия дял на киберинцидентите у нас, през 2020 г. техния дял е нараснал два пъти, или 48 на сто.
През тези години висок се запазва и процентът на злонамерения код - 30 на сто през 2016 г. и 35 на сто през тази година. Това е казал зам.-председателят на ДАЕУ Красимир Симонски, при откриването на международната конференция по киберсигурност InfoSec SEE 2020, цитиран от пресцентъра на държавната агенция.
По думите му, "когато обединим усилия не само на национално, но и на международно ниво, можем да противодействаме по-ефективно на все по-агресивните кибератаки".
Симонски допълнил, че за предстоящия програмен период 2021-2027г., ДАЕУ се е ангажирала да актуализира Стратегията за киберсигурност и Пътната карта към нея. Той е посочил, че по Механизма за възстановяване и устойчивост, за България са предвидени 6,2 милиарда евро, от които минимум 20 на сто са за проекти в областта на т.нар. цифров преход - изграждане на високоскоростни мрежи, цифровизация на публичната администрация, осигуряване на гигабитова свързаност за центрове на социалния живот - сгради, болници, гари, училища, цифровизация на ключови сектори като здравеопазване, транспорт и образование.
По новата Оперативна програма за иновации и цифрова трансформация, за "Digital" са предвидени 260 милиона евро. Българските проекти за цифров преход по Европейския механизъм за възстановяване и устойчивост ще бъдат подготвени в партньорство на държавата с бизнеса. Очакваме, ИТ секторът да се включи активно с идеи и проектни предложения, обявил Симонски.