Експерт: При такива самолетни катастрофи задължително се разглеждат четири фактора

Кадър - БТВ
share

Познавам лично загиналия българин в Македония. За него знам, че е бил много отговорен и винаги се е готвел съвестно за полетите. Самолетът, с който стана катастрофата, го е закупил 2017 година и има 110 часа летателно време с него. Общо часовете, които той има във въздуха като пилот, са над 300. Мисля, че за един пилот любител това е добро количество летателни часове.

Това каза в сутрешния блок на БТВ Христо Христов, директор на Специализираното звено за разследване на авиационни събития, който коментира самолетната катастрофа в Северна Македония, при която загинаха четирима български граждани."При такива катастрофи има четири фактора, които разглеждаме. Първият е човешкият фактор. Вторият е технически проблем. Третият е метеорологична обстановка и последният е здравословното сътояние по време на полета. В случая метеорологичната обстановка явно го е изнендала. Предполагам, че лошото време го е принудило да слезе на по-ниска височина. Той е летял на 4000 метра, а катастрофата става на 2200 метра. При тези условия има възможност за облединение на самолета. Има специална течност, която предпазва от облединение. Техническата експертиза ще покаже имало ли е на този самолет такава течност", каза още той.

"Не изключвам да е имало и технически проблем. Всичко това ще стане ясно след експертизите. Нашата наука е много сложна. За подобен тип катастрофи трябват много анализи и експертизи. Аз поисках България да се намеси в разследването, но македонските колеги казаха, че те са започнали разследването и те ще го довършат. Според нашите конвенции, ако македонските колеги не се справят, разследването трябва да се проведе от страната, в която е регистриран самолета - в случая Германия. Едва тогава идва ред на България", разкри Христо Христов.

Водещи новини

Още новини