За първите пет месеца на годината при катастрофи в страната са загинали 190 души, а 3 126 са ранени, каза днес във Варна началникът на отдел "Пътна полиция" при ГД "Национална полиция" комисар Бойко Рановски. Той заедно със зам.-министъра на вътрешните работи Красимир Ципов участва в дискусия за предстоящите промени в законодателството, регламентиращо движението по пътищата.
Броят на тежките произшествия от началото на годината е 2 426, допълни Рановски. По думите му в сравнение със същия период на миналата година катастрофите са с 85 повече. Загиналите са с 35 по-малко, но броят на ранените е увеличен с над 200. В страната има седем полицейски дирекции, където катастрофите са нараснали, допълни Рановски.
Най-голямо е увеличението на инцидентите в Хасковско. Проектозаконите за промени в законодателството са три, тъй като към действащия закон за движение по пътищата има огромен брой поднормативни актове, посочи зам.-министър Ципов. По думите му с това разделяне ще бъде постигната по-голямата стабилност на уредбата, а не всеки министър, по своя преценка, да променя наредбите. Според Ципов в проектозаконите са предвидени мерки и за въвеждане на контрол върху продажбата на авточасти втора употреба. По думите му ще бъде въведен и нов състав в Наказателния кодекс за т.нар. квалифицирана кражба с предмет моторно превозно средство. Сега се регистрира кражба на кола, но когато не е открита, защото е разкомплектована и продадена на части, престъплението трудно се доказва, обясни зам.-министърът.
В проектозаконите има текстове, които предвиждат кметовете да предприемат мерки за подобряване на инфраструктурата, което ще намали произшествията, посочи Рановски. По думите му за пръв път са планирани и зони за споделена отговорност, каквито има в целия ЕС. Според Рановски от съществено значение е и регламентирането на връчването на наказателните постановления от контролните органи. Документите ще се дават веднага на нарушителя, а не после той да бъде издирван, обясни Рановски.
Той уточни, че промените предвиждат чужденците, престъпили закона, да си плащат глобата веднага. Проблемите по пътищата в цяла Европа са едни и същи, допълни евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев.
Той припомни, че амбицията на ЕК е до 2020 година жертвите да намалеят с 50 на сто, но изрази съмнение, че това ще стане. Според Радев използването на автоматични средства за контрол трябва да се увеличи, тъй като те са безпристрастни и ограничават възможностите за корупционни практики. Необходим е и много по-бърз режим за налагане на наказанията и глобите, както и добра събираемост, за да не остава чувство за безнаказаност у нарушителите, допълни Радев.