Всички точки, където се събират и съхраняват пари, са под прицел. Това каза в сутрешния блок на БНТ преподавателят в Професионален колеж по охрана и сигурност "Свети Георги Победоносец" проф. Румен Ралчев по повод зачестилите обири на банкомати.
През определен период от време банкоматите не бяха под прицела на крадците, което успокои банките и те започнаха доста по-масово да поставят банкомати, посочи проф. Ралчев.
Охранителното обследване винаги би могло да предпише допълнителни мерки, които да се вземат за опазване на парите. Банкоматът трябва да има поне два кръга за сигурност, за да могат да бъдат регистрирани всички, които имат нездрав интерес към машината, посочи експертът.
Той уточни, че банкоматите се зареждат с между 60 000 и 100 000 лева, като за празниците се презареждат. Това се знае от доста хора. Близо 100% от банкоматите се зареждат от частни охранителни фирми. Не е тайна, че там има голямо текучество, не е ясно къде отиват тези хора, след като напуснат, а те знаят устройството на банкоматите. Това е една от следите, по които върви полицията след обирите, заяви проф. Ралчев.
По данни на МВР от началоот на годината има 15 опити за кражби на банкомати. 10 от опитите са неуспешни, а при останалите 5 апашите са успели да задигнат парите.
Експерт: Много хора имат вътрешна информация за банкоматите
- 08.11.2017 | 07:48
- 2903