Най-търсеният човек в държавата - пловдивчанинът Георги Христов Георгиев, който източи 1,2 млн. евро от фирми в чужбина, бил джентълмен и женкар.
Така го описват съседите му на ул. “Трети март” в града на тепетата, цитирани от в. "24 часа".
Те веднага разпознали Жоро Жабата, както бил известен в кв. “Кючук Париж”, по снимката, разпространена от полицията. Комшиите обаче недоумяват защо фамилията му е Георгиев, след като родителите му са Чехланови.
“Майка му и баща му починаха преди много време и той остана сам в апартамента. Имаше съпруга, с която работеха известно време в Германия. Върнаха се и се разделиха. След това започна да води жени”, разказват във входа му.
Съседите се усъмнили, че се занимава с нечисти работи, след като в блока започнали да пристигат съобщения от кредитни институции за негови задължения. Редовно го търсели и полицаи, за да му връчват призовки. Това продължило и след 2001 г., когато продал апартамента.
“От посредническата агенция за недвижими имоти ми казаха тогава, че Георгиев бил на голям зор. Имал финансови затруднения, затова и търсел спешно купувач”, обясни новата собственичка на жилището, която е учителка.
Тя взела апартамента на добра цена, но била неприятно изненадана, когато месец по-късно ѝ позвънили полицаи да търсят Георгиев. В следващите няколко години преподавателката непрекъснато била притеснявана от униформени.
“Пристигаха купища писма за него от банки и фирми за бързи кредити. Имаше дори известие от Главна прокуратура, но не знам за какво беше, не съм го отваряла”, коментира учителката.
Наскоро заварила залепен стикер на входната си врата от кредитна къща с ултиматум. Оказало се, че се отнася за невърнат борч от 1000 лв. на Жоро Жабата.
Нейния адрес Георги Георгиев е регистрирал кухата фирма “Паола 2015” ЕООД, с която източвал пари от чужди дружества в европейски държави. Въпросната фирма е създадена през ноември м.г. с предмет на дейност внос и износ на стоки, спедиторски, лизингови и складови услуги. Според разследващите, след като е продал жилището си, Георгиев не си е променил адресната регистрация по лична карта. По тази причина всички кредитори, които завлякъл, го търсели на ул. “Трети март”.
Георгиев, който е обявен за общодържавно издирване, все още не е задържан. В ареста за участие в мегасхемата за пране на пари е пловдивчанинът Станко Илиев, чиято съпруга работи в НАП. 49-годишният мъж е закопчан на 30 декември м.г. при акция на ДАНС пред бензиностанция на бул. “Дунав” в Пловдив. Разследването е установило, че местни дружества са отворили сметки в различни банки, откъдето са изтеглили близо 2 млн. евро. Парите са взети по измамната схема от компании зад граница. Една от фирмите, в чиито сметки са превеждани крупни суми, е “Импакс Асет Мениджмънт”.
Тя е била създадена с 2 лева уставен капитал. Същият е и на фирмата на Станко Илиев. За него се знае, че е търгувал с части от стари автомобили. Сред съседите си в кв. “Тракия” е известен като запален рибар.
Въпросните сметки са били открити наскоро в десет банкови клона. При тегленето на парите бенифециентите записвали, че сумите са им предоставени като търговски заем. Планът бил всичките суми да бъдат прибрани преди празниците, като престъпниците разчитали на занижения банков контрол.
Според окръжния прокурор на Пловдив Румен Попов точно преди почивните дни полупиян участник в измамната схема получил 400 000 евро в брой от банка. Никой от служителите не се усъмнил как в сметка, открита няколко дни по-рано, има толкова много пари.
Друг участник в схемата - Александър Александров, на 35 г., е получил два превода от Франция в размер на 950 000 лева и 403 000 евро. Това стана ясно в Пловдивския окръжен съд, където прокуратурата иска постоянен арест за него, и 24-годишните Стефан Стефанов и Анатолий Кунев. Първият е с постоянен адрес в Павликени, вторият - в Априлци, а третият - в Мадан. Всичко обаче живеят в Пловдив.
Бащата на Александров разказа, че синът му бил студент по химия и физика в Пловдивския университет. Преди време с приятели работили в заведение, откъдето ги изгонили. Тогава Сашо решил да си направи свое кафене и да регистрира собствена фирма. Изтеглил 10 000 лева заем. Работата му обаче не потръгнала и той прехвърлил фирмата си на други лица, които вероятно според бащата се занимавали с финансови машинации.
Прокурор Данаила Станкова обаче твърди, че Александров е подбудител и помагач на Стефанов и Кунев в схемата за пране на пари, за която деветима са привлечени като обвиняеми.
Законът предвижда лишаване от свобода от 5 до 15 г.
Според държавното обвинение “светата троица” е действала в синхрон. Стефанов получил превод в размер на 486 000 евро от френско дружество. Парите били преведени на новоучредената му фирма Ес Ес ЕООД. Поради възникнали съмнения френското дружество изискало тези пари да бъдат спрени заради измама. Стефанов имал сметка в Инвестбанк, която била разкрита с помощта на Александър Александров. Именно в неговия телефон били намерени снимки на документи на френското дружество, наредило валутния превод.
При претърсване в офиса на Александров е открита декларация, в която Стефанов описал, че въпросните 486 хил. евро са заем. При обиска е иззет и документ, с който Стефанов упълномощавал Александров да го представлява в Ес Ес ЕООД. Наяве излезли сметки за интернет банкиране на фирмата “Пухи трейд” с управител Анатолий Кунев.
Това дружество получило превод в последния ден на 2015 г. от Франция в размер на 403 000 евро. Кунев не могъл да изтегли сумата, защото на 4 януари е бил задържан, изтъкна прокурор Станкова. Дни по-късно ощетеното дружество изпратило съобщение в Инвестбанк, че преведените пари са предмет на измама.
“Между трите лица има връзка. Те са били наясно, че въпросните две фирми не извършват нито търговска дейност, нито имат договорни отношения с френските дружества, които са техни кредитодатели”, изтъкна прокурор Станкова.
Тя добави, че тримата обвиняеми не пребивават на посочените от тях адреси, има реална опасност да се укрият, а извършените от тях деяния са с висока степен на обществена опасност. Александров бил осъждан многократно за данъчни престъпления.
Личеше си, че Георги се занимава с нечисти сделки, търсеха го полицаи, пращаха му съобщения, че дължи пари, казва съседката Надка. Вдясно - 35-годишният Александър Александров е сочин за подбудител и помагач.