Най-голямата българска електронна поща абв.бг тръгва на война с измамниците, които се представят за членове на компанията, за да крадат личнни данни и пароли на потребителите ѝ.
Оттам подготвят специално видео, което обяснява на хората как да разпознават фалшивите съобщения. Предвидени са и съвети как да не попаднат в клопката на фишинга, пише в. "24 часа".
“Това е да ви информираме, че има промени и актуализации на нашия сървър за електронна поща. Всички клиенти са длъжни да актуализират своите данни, за да избегнат прекратяване или спиране на сметката си. За да актуализирате информацията, кликнете (тук е вграден линк - б.а.) и попълнете формата точно. Моля, кликнете върху инструкциите, за да актуализирате данните си; ние ще обработим заявката ви, след като получим вашата информация.”
Този текст е най-често използван от измамниците, които се опитват да се сдобият с паролите на клиентите на абв.бг.
Всъщност вграденият линк води към фишинг страница, която изглежда досущ като оригинала. Клиентът се връзва, вкарва потребителското си име и паролата и измамникът ги получава. Адресът на подателя пък е “маскиран” като AbvWebmail например.
По-мързеливите измамници пък направо молят потребителите да изпратят паролите си, за да обновят базата си данни. Други дори искат от тях да дадат личните си данни като три имена и ЕГН, а понякога придружени с копие от личната карта. Хванете ли се, от пощата лесно могат да пробият и онлайн банкирането ви чрез опицията за забравена парола. Действително открадната поща може да се възстанови с лична карта, но само в офиса на компанията собственик, обясняват експерти.
“Най-лесният начин човек да разбере, че даден мейл не е от екипа на абв.бг, е да погледне дали пред името на подателя има символ къщичка”, казва Калин Антонов, който е от техническата поддръжка на “Нет инфо” - компанията, собственик на абв.бг. Това е знакът, с който от фирмата отбелязват писмата, които действително са изпратени от тях.
Ако все пак мейлът изглежда достоверен, нека, след като потребителите кликнат на линка, да видят какво пише отгоре в адрес бара, съветва Антонов. Дори сайтът да е точно копие на истинския, ако домейнът е различен от abv.bg или този на сайта, за който се представя, то със сигурност става въпрос за измама. Дори леката промяна - например abvmail.bg вместо abv.bg, e сигурен знак за страница менте.
Другата голяма поща у нас - мейл.бг, пък си е решила проблема с антиспам филтър. Той е много строг и не допуска подобни измами да минат в легитимната поща, казва Панайот Ангелов, търговски директор на компанията.
У нас няма нито един задържан за подобни измами. Причината е, че те идват от чужбина Антимафиоти отбелязват, че в последно време сигналите за такъв фишинг са намалели.
Световните сайтове също често са жертва на подобни атаки. Най-често фалшивите мейли идват от платежната система paypal.