Нападенията над лекари се превърнаха в епидемия. Това призна вътрешният министър Веселин Вучков по повод поредният случай на нападение над лекар от Спешна помощ в село Врачеш.
В ОД на МВР София е било образувано досъдебно производство срещу нападателя. Първоначално той е подведен под наказателна отговорност, заради нанасяне на лека телесна повреда по хулигански подбуди. След това Районен съд в Ботевград постанови той да бъде за постоянно в ареста. Разследването все още продължава, посочи Вучков.
Народният представител от БСП Корнелия Нинова посочи, че този въпрос се е превърна в национален в последните дни. Това даде поводи за разглеждането му от различни гледни точки. Проблемът стана етничеки и политически. Нинова отбеляза, че нападенията се използват и за политически цели.
"Искам да ви предложа да не борим последиците, а да решим проблема", обърна се Нинова към вътрешния министър. Трябва да се дават бързи и ефективни присъди. Чувството за безнаказаност е водещо при извършителите, изтъкна тя.
НС гласува по-строги санкции за нападателите на лекари. "Г-н министър, казахте че случаят е определен като нанасяне на лека телесна присъда - това означава, че извършителя трябва да лежи в затвора от 3 до 5 г. по закон. Ако поне трима души бъдат осъдени ефективно за нападение случаите ще намалеят, изтъкна тя.
Споделям вашето мнение, призна министър Вучков. Но дали последващата реакция на полицията и правосъдието е причината за нападението над лекарите? МВР взема много енергични мерки срещу превърналата се в епидемия тенденция от нападения срещу лекари. Съвместно е министър Москов децентрализирахме решаването на този проблем. Самият министър на здравеопазването отчита намаляване на тенденциите на нападения, призна Вучков.