Криминалисти: Няма определение за убиец в учебниците по криминалистика

share

В учебниците по криминалистика определение за "убиец" няма, коментира в интервю за БТА един от водещите криминалисти в  Областната дирекция на МВР в Пловдив Захари Клинков, разузнавач от групата "Престъпления против личността".

Според него обаче това са психически силни хора, които към момента на извършване на убийството мислят, че постъпват по възможно най-правилния  начин. И в тази връзка може би определението за "убиец" би гласяло така - "човек, който е стигнал до заключението, че  убийството е единственият начин за разрешаване на проблема им", казва той.

Хората реагират по различен начин на трудностите, по различен начин решават проблемите си, коментира Клинков. Експертът твърди, че в характера на хора, извършили убийство няма някаква особена черта, която да ги отличава, поведение,  което при първия поглед да ти подскаже - това е убиецът. И започва разследването. На база информацията, уликите от  местопрестъплението - стъпка по стъпка криминалистите се насочват към извършителя. Пак на мястото на произшествието те изграждат профила на убиеца и затова не търсят допирни точки с други престъпления, казва криминалистът.

На първо място са мотивите - те обикновено ни насочват към евентуалния извършител и много бързо свиваме кръга  на заподозрените, обясни Захари Клинков. "Ако жилището, мястото на престъплението, е разхвърляно - има користна цел и затова се обръщаме към контингента, който може да извърши деянието. Ако няма откраднати вещи - разследването тръгва по други версии. Ако жертвата е жена, млад човек - разследваме убийство от ревност.

Така че самото произшествие ни насочва към определен кръг от лица, които биха могли да се впишат в това престъпление. От това, което сме видели си изграждаме виртуален портрет за конкретния извършител". Това включва обстановката, трупа, начина на извършване на убийството, нараняванията, степента на жестокост, разказва експертът.

Ако има изградена степен на жестокост - тогава има личен мотив и практиката показва, че извършителят е лично засегнат и е извършил убийството, влагайки много емоция, посочва Захари Клинков. При търсене на мотивите разследващите не пропускат и евентуална инсценировка с цел отклоняване на вниманието им. Всяко престъпление е специфично само за себе си и излъчва своите сигнали, които ние трябва да уловим и да добием представа какъв е човекът, който би извършил подобно деяние и внимаваме да не тръгнем в грешна посока, добавя Клинков.

Водещи новини

Още новини